Vagustim

About This Project

Yoğun stresin hayatımızda birçok hastalığa yol açtığı artık tüm herkes tarafından kabul edilen bir gerçek. Bu hastalıklardan biri de migren…

 

Her 7 kişiden birinde görülen migren, dünyanın en yaygın 3. hastalığı olarak göze çarpıyor. Bu yaygın hastalığa en fazla neden olan faktörlerin başında ise stres geliyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir çalışmada stresin insanların %70’inde migren tetikleyicisi olduğu saptanıyor. Peki stres nasıl migrene sebep oluyor?

 

Vücudumuzda istemsiz olarak çalışan, otonom sinir sistemi olarak adlandırılan bir sistem var. Otonom sinir sistemi dolaşımımızı, sindirimimiz ve daha birçok sistemi kontrol ediyor. Bu sinir sistemi iki grup sinirden oluşuyor; sempatik ve parasempatik. Sempatik sinir sistemi bizi heyecanlandıran, koşturan sinir sistemi. Örneğin; bir köpek sizi kovalamaya başladığında sempatik aktivite artıyor. Sempatik sinir sistemi tıp dünyasında “savaş ya da kaç” olarak adlandırılıyor. Parasempatik sinir sistemi ise bizi rahatlatan, gevşeten sinir sistemi. Örneğin; uykuda parasempatik sinir sistemi aktivitesi artıyor. Parasempatik sinir sistemi ise tıp dünyasında “dinlen ya da sindir” olarak adlandırılıyor.

 

Sempatik ve parasempatik sinir sistemi genellikle bir tahterevalli çalışıyor. Birinin aktivitesi arttığında diğeri baskılanıyor. Yoğun stres ise sempatik aktivitelerin artmasına, parasempatik aktivitelerin ise baskılanmasına neden oluyor. Örneğin; geceleri uyuyamamanız, kas ağrıları yaşamanız, normalden fazla terlemeniz ya da bağırsak hareketlerinizin tembel olması… Bunların hepsi sempatik hiperaktivite göstergesi olarak göze çarpabiliyor.

 

Vagustim’in ise parasempatik sinir sisteminin önemli bir siniri olan Vagus sinirini uyararak baskılanan parasempatik aktiviteleri arttırıyor. Kulaktaki vagus sinirini düşük şiddet elektrik akımıyla uyaran Vagustim, stres faktörlerini yarattığı olumsuz faktörleri ortadan kaldırarak, stresle ilişkili migrene son veriyor.

Category
Girişimler