İTÜ Çekirdek Otomotiv Teknolojileri Kategorisi Nedir?

 

Otomotiv teknolojileri ile ilgili girişimi olan girişimcilere özel İTÜ Çekirdek Otomotiv Teknolojileri Kategorisi!

Sürüş güvenlik sistemleri, sensör donanımları, batarya teknolojileri, motor verimi teknolojileri, kompozit malzemeler ve otomotiv içi kumaş teknolojileri gibi bir otomobili oluşturan tüm parçalara ve aksesuarlara yönelik fikri ya da girişimi olan girişimciler bu kategoriye başvurabilirler.

İTÜ Çekirdek ve OİB işbirliği ile düzenlenen bu kategorideki girişimciler; onlara özel ayrılan AR-GE Cüzdan’dan ve  BIG BANG sahnesinde Otomotiv İhracatçıları Birliği’nin bu kategoriye özel vereceği 250 bin TL nakit ödülünden faydalanma şansı elde edebileceklerdir.

 

Kimler Başvurabilir?

 

– Otomotiv Teknolojileri Kategorisi’ne; öğrenciler, akademisyenler, araştırmacılar, sektör profesyonelleri, yüksek lisans ve doktora çalışmaları yapanlar, sanayiciler,  sektörle ilgili 18 yaşını tamamlamış herkes bireysel ve ekip katılımı sağlayabilir.

– Yarışmaya katılan girişimde özgünlük, daha önce başka bir yerde üretilmemiş, ticarileşmemiş olması, düzenlenen başka bir yarışmada ödül almamış olması şartları aranmaktadır.

** Başvuru için gerekli kriterler online başvuru formunda yer almaktadır. Başvuru yapacak girişimciler bu belgelerdeki başvuru koşullarını okumakla mesuldür.

 

Nasıl Başvuru Yaparım?

 

Girişimci / Ekip ve Fikir / Girişim Kriterleri’ni uygun olduğunu düşünen ekipler İTÜ Çekirdek web sitesi Ana Sayfası’nda yer alan İTÜ Çekirdek’e Başvur kısmından Otomotiv Teknolojileri Kategorisi’ni seçerek online başvuru yapabilirler.

Başvuru süresi bitimine kadar form üzerinde değişiklik yapabilirsiniz. Ancak İTÜ Çekirdek tarafından ilan edilen başvuru süresi tamamlandığında form üzerinde değişiklik yapma olanakları sona erecektir.

Başvurusunu submit eden ekiplere başvuru platformu üzerinden “Başvurunuz Tamamlanmıştır!” maili gönderilecektir.

 

Değerlendirme Süreci Nasıl İlerler?

 

– Tüm başvurular Online Değerlendirme sürecine tabii olacaktır. Online değerlendirmede başvuran girişimci grupların yapısı, girişimlerinin nitelikleri ve inovatif yönleri, girişimlerinin ekonomik ve teknolojik yönden uygulanabilirliği, girişimci grubun İTÜ Çekirdek’ten ne kadar ve nasıl faydalanabileceği hakkında bulguları değerlendirecektir. Online Değerlendirme’yi geçen girişimci gruplar, girişim sunumlarını yapmak üzere mail üzerinden İTÜ Çekirdek’e davet edileceklerdir.

– Ön Değerlendirme Jürisi’ne davet edilen ekiplerden 4 dakikalık girişimlerini ve ekip üyelerini anlattıkları sunum yapmaları beklenmektedir. Jüri tarafından dinlenecek sunumlar sonrasında, projeler İTÜ Çekirdek’in ve OİB Proje Pazarı’nın amaçları ve değerlendirme kriterleri esas alınarak seçilecektir.

*İTÜ Çekirdek Ön Değerlendirme Jürisi’ne katılan ekiplere kabul ve ret durumları mail aracılığı ile bildirilecektir. Ancak sıralama ve puanlama gibi bir geribildirim yapılmamaktadır.

 

Yaşasın Seçildim!

 

İTÜ Çekirdek Ön Değerlendirme Jürisi sonucu İTÜ Çekirdek sürecine kabul edilen girişimci ekipler, Gebze’de gerçekleştirilecek OİB Ar-Ge Proje Pazarı etkinliğinde sunum yapma hakkı elde edeceklerdir ve İTÜ Çekirdek giriş anahtarı kazanarak İTÜ Çekirdek Ön Kuluçka sürecine dahil olacaklardır.

Sonrasında bu kategoride yer alan girişimciler İTÜ Çekirdek Yürütme Kurulu tarafından belirlenen tarihte Tanışma Toplantısı’na davet edileceklerdir. Bu toplantıda hem diğer girişimci ekiplerle tanışacak hem de İTÜ Çekirdek Yürütme Kurulu ile tanışacaksınız. Toplantıda ayrıca İTÜ Çekirdek prosedür, amaç ve beklentileri ile ilgili de bilgilendirileceksiniz.

Ayrıca Ön Kuluçka sürecine kabul edilen girişimci ekipler, kendilerine iletilecek İTÜ Çekirdek Ön Kuluçka Taahhütnamesi’ni (tüm grup üyeleri tarafından, her sayfa ıslak imzalı) Tanışma Toplantısı’ndan 1 hafta sonrasına kadar İTÜ Çekirdek Yürütme Kurulu’na ıslak imzalı olarak teslim etmekle yükümlüdürler. Hiçbir koşulda posta ile veya elden teslim edilen belgelerde gecikme kabul edilmemektedir.

 

Şimdi bir İTÜ Çekirdek’li girişimci olarak önünüzde, İTÜ Çekirdek Ön Kuluçka Hızlandırma Programı bulunuyor.