başarı hikayelerimiz 1

BAŞARI HİKAYELERİMİZ

“İTÜ ve İTÜ ARI Teknokent’in gücü, paydaşlarımız, mentorlarımız ve yatırımcılarımızın destekleriyle, başarı hikayelerine tanıklık etmenin gururunu yaşıyoruz. İTÜ Çekirdek girişimlerinden yalnızca bir kısmına bu sayfada yer verebilsek de ülkemizin teknoloji gelişimine ve ekonomisine kattıklarıyla, tüm girişimcilerimize sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz!”

Arkim

Yumurta kabuğu tozunun kalsinasyonu ile maliyet açısından daha düşük ve daha etkili bir tür doğal antibakteriyel üretimi gerçekleştiren Arkim, İTÜ Çekirdek’te başladığı yolcuğunda bugün aralarında Singapur, Vietnam, Endonezya gibi ülkelerin bulunduğu Uzakdoğu, Ortadoğu ve Avrupa ülkelerine ihracat yapıyor.

web_arkim
web_blindlook

BlindLook

Teknolojiden güç alarak görmemenin yarattığı engelleri yok etme misyonuyla kurulan BlindLook, yapay zeka ve sesi birleştirerek markaların ürünlerini ve hizmetlerini görme engelliler için anlaşılır ve işlem yapılabilir hale getiriyor. 2019 yılında kurulan BlindLook, Amerika ve Türkiye ofisleri ile çalışmalarına devam ediyor. Girişim aynı zamanda EyeBrand projesi ile Amazon, BSH, Orkid ve Pantene gibi Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen firmaları ile işbirliğine imza attı.

Büyütech

2011 yılında kurulan Büyütech, 2013 yılında Türkiye’nin ilk akıllı kamerasını geliştirdi. 2022 yılında yıllık 800.000 kapasiteli Türkiye’nin ilk dijital akıllı kamera üretim merkezini kurdu. Gerçekleştirdikleri iki yatırım turunda 7 Milyon Dolar yatırım alan girişim, Tofaş, Ford ve TOGG gibi önemli kurumlarla çalışmalarına devam ediyor.

web_büyütech
web_delifer

Delifer Enerji

Zeytin çekirdeğinden elde edilen biyoplastik malzemesi ile su tasarrufu sağlayan perlatörler üreten Delifer Enerji, günde 60 binden fazla ürün üretiyor ve yılda 350-400 ton su tasarrufu yapılmasını sağlıyor. Büyük şehir belediyeleri ile çalışan girişim, yurt dışına açılma çalışmalarını sürdürüyor.

Ecording

Bireysel çevre bilincini artırmaya yönelik teknolojik yöntemler geliştiren ve insanların günlük hayatları içerisinde uyguladıkları aktivitelere çevreye duyarlı çözümler sunan bir sosyal girişim olan Ecording, ulaşılması zor çorak arazilere şimdiye kadar 500.000+ tohum topu atışı gerçekleştirdi. 10’dan fazla firma ile iş birliği yapan Ecording, tohum toplarının üretiminin kadınların yapmasını sağlayarak kadın istihdamına da destek oluyor. Geçtiğimiz günlerde başlattıkları #EvdeKalOrmanı kampanyası ile Intel, Dell Technologies, Adel Kalemcilik, Anadolu Efes ve Hub21’in desteğini alarak Ankara’da #EvdeKalOrmanı’nın ağaçlandırma çalışmalarına başladılar.

web_ecording_copy_2
web_gmply

Gmply+

Kurumların kendi eğitim interaktif eğitim videolarını hazırlayabilmeleri için gerekli tüm araçları sağlayan, raporlama ve eğitimin ulaştırılması konularında inovatif yaklaşımlar sunan GmPly, 2021 yılı itibarı ile Türkiye’de en çok tercih edilen ve kullanılan interaktif video e-öğrenme çözümüdür. 400 binden fazla lisans satışı ve 200 bini geçmiş aktif kullanıcısı ile kendi yarattığı pazarın lideri konumuna gelen GmPly,. son 10 yıldır hiç el sürülmemiş olan online eğitim tasarımını “gmplyleştirmek” adını verdiği yeni nesil eğitim tasarımı ile geliştirdi ve eskiden izlenmeyen veya tamamlanmayan eğitimleri tamamlanabilir hale getirdi.

Hummingdrone

Endüstriyel ihtiyaçlar için otonom drone teknolojileri geliştiren Hummingdrone, 4 şirket ile çalışmalarını sürdürüyor. Çalıştığı kurumların sektörlerine uygun çözümler geliştiren Hummingdrone, profesyonel ticari İHA operatörleri yetiştirmek için akademi kurdu. Özel ve resmi kurumlarla yakın temasta olan girişim, 2022 yılı içerisinde yurt dışına açılacak.

web_hummıngdrone
basarilicekirdekliler_intenseye

Intenseye

Çalışan sağlığı ve güvenliği alanında faaliyet gösteren Intenseye, 2024 yılı itibariyle 25’ten fazla ülkede ve 40 şehirde, 100.000’den fazla çalışanın refahını koruyor. Yapay zeka teknolojisinin platforma entegre edilmesi ile birlikte 36,5 milyon güvenli olmayan eylemi başarıyla tespit ederek yalnızca 2023 yılında 10,1 milyon kullanıcı müdahalesi sağladı ve proaktif güvenlik önlemlerine ve risk azaltma stratejilerine önemini vurgulamaya devam ediyor. Girişimin toplam yatırım miktarı 2024 yılında 93 milyon doları aştı.

iUGO Teknoloji

Araç takip sektörünün dinamiklerini, sürücü alışkanlıklarını öğrenme modeline dönüştüren bir sistem sunarak verimli sürüş çözümleri geliştiren iUGO Teknoloji, 2023 yılında Otokoç Otomotiv tarafından 1 Milyon Dolar yatırım aldı. Girişim, uluslararası pazarda çalışmalarına devam ediyor.

web_iugo
web_kobaküs

Kobaküs

Kullanıcılarının tüm banka hesaplarını bir tek platform üzerinde, aynı anda ve yüksek güvenlikle yönetmesini sağlayan, 27 bankaya entegre olan Kobaküs’ün bugün 3.500’den fazla kullanıcısı ve 32.1 milyon aylık işlem sayısı bulunuyor. Müşterileri arasında Vestel, Axa Sigorta, Koçfinans, Doğuş Turizm, Anadolu Sigorta, Limak Uludağ Enerji, Mektebim Okulları, Volkswagen ve Doğuş Finans gibi kurumlar yer alıyor.

Kodeco

Kısa mesafe ulaşıma yönelik paylaşımlı elektrikli araç ve dijital servis platformu sunan Kodeco, ulusal ve uluslararası yarışmalarda elde ettikleri birçok başarının ardından İzmir’de kurduğu üretim tesisinde ürettiği 5 elektrikli aracını İzmir Karşıyaka’da pilot kullanıma sundu.

web_kodeco
web_laska

Laska

Çevre dostu ve sürdürülebilir üretim anlayışıyla, ömrünü tamamlamış lastikleri ileri dönüştüren yüksek teknoloji firması Laska, geri kazanılmış karbon siyahı (rcb) üzerine sürdürdüğü Tofaş-Fiat işbirliği ile birlikte otomotiv sektörü için kauçuk parça üretiminde kullanılabilecek nitelikte karbon siyahı üreten dünyadaki iki girişimden birisi oldu. Teknolojisi ile konvansiyonel yöntemlere kıyasla her lastik için 2,5 ton karbondioksit tasarrufu sağlıyor. 2021 yılında, RHEA GSYF, APY Ventures ve melek yatırımcılardan 1.4 Milyon Dolar yatırım aldı.

Missafir

Ev sahipleri ve kısa/orta vadeli kiracılar için karşılıklı fayda sağlamaya yönelik çözümler üreterek kiralama sürecini kolaylaştıran Missafir, 2023 yılında 150.000’den fazla müşteriye hizmet vererek kısa süreli kiralama sektörünün lider oyuncusu konumunu sağlamlaştırdı.Toplam 2 Milyon Doları aşan finansmanıyla, Türkiye, Kıbrıs, Karadağ ve Hırvatistan’da 30’dan fazla şehirde ve 100’den fazla lokasyonda 2.300’den fazla eve ulaşıyor.

web_missafir
web_nanomik

Nanomik

Taze meyve ve sebzelerin raf ömrünü uzatmak için yeni nesil doğal biyofungisitler ve farklı çözümler üreten Nanomik, 2017 yılında TRAngels’dan art arda yatırım aldı. 2019 yılında AB tarafından finanse edilen, temiz teknolojiler geliştiren girişimcilerin yarıştığı Climate Launchpad yarışmasında DeepTech ödülünü alan girişim, Amerika’da düzenlenen Biomimicry yarışmasında da ödüle layık görüldü. 2022 yılında ise Rockstart, TRAngels, Coşkunöz Holding, İTÜ ARI Teknokent ve Arya Kadın Yatırım Platformu yatırımcılarından yaklaşık 850 Bin Euro yatırım aldı.

Ravinspect

Ürettikleri drone’lar ile uçak yüzeylerinin kısa sürede otonom muayenesini mümkün kılan Ravinspect, geliştirdikleri görüntü işleme algoritmasıyla yüzde 90 üzerinde bir doğrulukla yıldırım hasarlarını tespit edebiliyor. Birçok şirket ile görüşmelerini yürüten Ravinspect, TÜBİTAK’tan 2 destek aldı ve yıl sonuna kadar yurt dışına açılmayı hedefliyor.

web_ravinspect
web_scoutium

Scoutıum

Tüm dünyadaki yetenekli amatör futbolcuların keşfedilmesini amaçlayan bir dijital futbol gözlemciliği platformu olan Scoutium, bugüne kadar toplamda 3.5 milyon dolar yatırıma imza attı. Türkiye, Almanya ve Polonya’da 30’dan fazla kulüple çalışan girişim sayesinde binlerce genç yeteneğin analizi yapıldı ve onlarca futbolcu keşfedildi.

Sensemore

Makine performansını ve güvenirliliğini optimize etmek için yapay zeka destekli araçlar kullanarak müşterilerin ihtiyaç süreçlerine yönelik uçtan uca çözüm üreten; karbon emisyonlarını ve arıza sürelerini en aza indirmeyi hedefleyen Sensemore, 2023 yılında kümülatif olarak 1.4 Milyon ölçüm ile 22 Bin hasar tespiti yapmıştır. 2024 yılı itibariyle 15’ten fazla ülkede, 70’den fazla kurumsal müşterisi ve 25’ten fazla küresel ortağı bulunmaktadır.

web_sensemore
web_simularge

Simularge

Endüstriyel üretim kaybını en aza indiren ve müşterilerine önemli maliyet tasarrufu sağlayan teknolojisiyle tanınan Simularge, ABD’nin önde gelen B2B hızlandırıcılarından biri olan Alchemist’in 2021 yılı kohortunda yer aldı. Hem dijital ikiz teknolojisinde hem de üretim odaklı simülasyon yazılımında lider bir oyuncu olan girişimin toplam yatırım miktarı 2024 yılında 450 Bin Dolara ulaştı. Simularge, endüstriyel süreçlerde devrim yaratan ve müşterileri için verimlilik ve karlılığı artıran dönüştürücü çözümlere öncülük etmeye devam ediyor.

SmartAdvice

Yapay zekâ desteğiyle bireylere öneriler sunarak bireysel emeklilikte doğru yatırım kararları alınmasını sağlayan SmartAdvice’ın hem ilk maddi destekçisi hem de ilk müşterisi İTÜ Çekirdek’te tanıştığı Allianz oldu. Aldığı destek ile teknolojisine hız katan SmartAdvice, bugün geldiği noktada sigorta sektöründe 8 büyük firma ile çalışıyor.

web_smartadvice
web_syntonym

Syntonym

Veri anonimleştirme ile sentetik yüz üretimi yaparak bireylerin gizliliklerini koruyabilmeleri için güvenli bir çözüm sunan Syntonym, ABD, Avrupa ve İnghiltere pazarında büyümeyi hedefleyerek Alchemist Programına dahil oldu. 2020 yılında Big Bang birinciliğinin ardından bu zamana kadar çıktıkları yatırım turları toplamında yaklaşık 1.3 Milyon Dolar yatırım alan girişim 2023 yılında Sifted Dergisi tarafından AB’de izlenmesi gereken en iyi erken aşama girişimlerinden biri olarak seçildi.

Teleporter

Dünyanın her yerinden oyun severler için hem oyunlarla etkileşime girebilecekleri hem de kendileri gibi insanlarla en sevdikleri şeyleri yaparak vakit geçirdikleri dijital gaming platformu sunan Teleporter, Silikon Vadisi ve Türkiye’den bugüne kadar 4 milyon TL’nin üzerinde yatırım aldı. Bugün geldikleri noktada birçok global şirketle çalışıyor ve çalışmalarına Silikon Vadisi’nde devam ediyorlar.

web_teleporter
web_virasoft

Virasoft

Kanser teşhisi ve araştırması için yapay zeka (AI) ve dijital patoloji çözümleri geliştiren Virasoft, 20’den fazla kurumda yıllık 140.000 vakaya ulaşarak patalogların iş akışını ve karar verme süreçlerini destekliyor. Girişim, bu zamana kadar gerçekleştirdiği yatırım turlarında yaklaşık 5 Milyon Dolar yatırım aldı ve ABD pazarında büyümeye devam ediyor.

Vivoo

Ev konforunda idrar testi yapma imkanı sağlayan Vivoo, test sonucu ile hem enfeksiyonları iki dakika içinde tespit edebiliyor hem de test sonrasında kullanıcılarına beslenme ve sağlıklı yaşam tavsiyeleri veriyor. 2024 yılında çalışan sayısı 52’ye ulaşan girişim 120’den fazla ülkede faaliyet gösteriyor. 2021 yılında Silikon Vadisi yatırımcılarından Tim Draper’ın da aralarında bulunduğu yabancı yatırımcılardan toplam 6 Milyon Dolar yatırım alarak, global pazarda çalışmalarına devam ediyor.

basarilicekirdekliler_vivoo
web_vsight

Vsight

Endüstriyel kuruluşlar için birinci sınıf uzaktan işbirliği ve dijital iş akışı çözümlerini artırılmış gerçeklik ile desteklenen bir platform üzerinden sunan VSight’ın, 30’dan fazla ülkede, 150’den fazla kullanıcısı ve içerisinde Google, Microsoft gibi isimlerin bulunduğu 20’den fazla partneri bulunmaktadır. Girişim 2021 yılında Startup Wise Guys, Estonian Business Angels ve Cocoon Ventures’tan yaklaşık 900 Bin Euro yatırım almıştır.

watchX – Kodlanabilir Saat

Kullanıcıların, ürün kutusu içerisinden çıkan parçaları basit işlemlerle birleştirerek, kendi akıllı saatini kendisi yaptığı bir kodlama eğitim kiti geliştiren watchX bugün geldiği noktada, 45 farklı ülkeye ihracat gerçekleştirerek; 2.000’den fazla kullanıcıya ulaştı.

web_watchx
adsız tasarım

RePG Enerji

Havanın içindeki bağıl nem ve ısı değişiminden faydalanarak enerji (elektrik, ısıtma, soğutma) ve su üreten RePG Enerji, 2023 yılında gerçekleştirdiği yatırım turuyla birlikte 60 Milyon Dolar değerlemeye ulaştı. 50’ye yakın patent başvurusu bulunan ve enerji sektöründe Ar-Ge ve inovasyona büyük katkı sağlayan girişim, fabrikalara, jeotermal tesislere ve binalara satış gerçekleştiriyor. Girişim aynı zamanda Özbekistan, Almanya, Suudi Arabistan başta olmak üzere farklı pazarlara ihracat gerçekleştirmektedir.

Adgager

“Geleceğin Pazar Araştırmaları” mottosu ve yüksek teknolojisiyle pazar araştırma sektörüne yeni bir soluk getiren Adgager, güçlü global stratejik ortaklıkları ve 200’den fazla müşterisi ile şirket değerini 20 kat büyüterek 2023 yılında 6.6 Milyon Dolar değerlemeye ulaştı.

adsız tasarım (1)
adsız tasarım (2)

Artiwise

Yapay zeka ile sürdürülebilir müşteri memnuniyeti sağlayan Artiwise, otomotiv, bankacılık ve telekominikasyon sektöründeki birçok değerli markaya hizmet vermektedir. Türkiye ve Birleşmiş Kırallık’taki ofisleriyle hizmet vermeye devam eden Artiwise, 2023 yılında aldığı 600 Bin Dolar yatırım ile “Müşterinin Sesi Platformu”nu piyasaya sundu.

Eyedius

Mevcut güvenlik kameralarını, geliştirdiği yapay zekâ teknolojisi ile riskli durumları gerçekleşmeden haber veren akıllı güvenlik sistemine dönüştüren Eyedius, patentli ve ödüllü teknolojileri ile her ölçekten işletmeye uygun güvenlik çözümleri sunuyor. Eyedius, Türkiye’de ve global pazarda büyümesini hızlandırarak, Boğaziçi Ventures, StartersHub ve Ak Portföy’ün de yer aldığı yatırım turlarında toplamda yaklaşık 600 Bin Dolar yatırım aldı.

adsız tasarım
adsız tasarım

Glocalzone

Kullanıcıların yurtdışından istediği ürünleri gezginler aracılığı ile getirmesini sağlayan Glocalzone faaliyetlerine başarıyla devam ediyor. Kuruluşundan bu yana toplam dört kez yatırım alan Glocalzone, 2022 yılındaki köprü yatırım turunda 420 Bin Euro yatırım aldı.

Hextech Green

Geliştirdiği teknoloji ile dış ortam koşullarından etkilenmeden gıda üretimi sağlayan Hextech Green, tarım sektöründe yaşanan sorunlara çözüm olarak geliştirdiği 28 farklı ürün aracılığıyla tarımsal üretime yeni bir boyut kazandırmıştır. Planting Mix ürünü ile güneş ışığı olmadan oldukça az su ile yılın 12 ayı sağlıklı bitkisel üretim gerçekleştirilebilmektedir. 2021 yılında Keiretsu Forum ve Lonca GYSF’nin aralarında bulunduğu yatırımcılardan 1.7 Milyon Dolar değerleme üzerinden yatırım alan Hextech Green 5 farklı ülkeye ihracat gerçekleştirerek büyüme yolculuğuna devam ediyor.

adsız tasarım (1)
adsız tasarım

Magnus

Yapay zekâ tabanlı portföy optimizasyon ve robo danışmanlık platformu sunarak yatırımcıların risk profili, beklentileri ve kısıtları doğrultusunda optimal varlık dağılımı sağlayan Magnus, IstCapital B.V., Qatar Development Bank ve Alima Ventures’dan yaklaşık 500 Bin Dolar yatırım aldı.

Pin Smart Drink

Türkiye’deki ilk şekersiz, kalorisiz, koruyucu katkı maddesiz ve renklendirici bulunmayan vitaminli soğuk çayı üreten Pin Smart Drink, Amerika, İngiltere ve İsviçre pazarında faaliyetlerine devam ediyor.

adsız tasarım (1)
adsız tasarım (2)

Pubinno

2015 yılında kurulan Pubinno, yapay zeka ve robotik teknolojinisi kullanarak fıçı bira ekosistemindeki tüm paydaşların operasyonlarını daha verimli bir şekilde yönetmelerine olanak sağlıyor. 2023 yılını %119 büyüme ile kapatan Pubinno’nun toplam yatırım miktarı ise 2.3 Milyon Dolar’ı aşmış durumda. Girişim, 2024 yılında twozero Ventures’den aldığı tekrar yatırımı ile ABD’deki operasyonlarını büyüterek faaliyetlerine devam ediyor.

Wask

Dijital reklamların tek platformdan yönetilmesini sağlayan WASK yapay zeka destekli yazılımı ile web sitesi ve mobil uygulamalardaki ziyaretçilerin davranışlarını analiz ederek kullanıcılarının daha düşük bütçelerle daha fazla potansiyel müşteriye ve en doğru hedef kitleye ulaşmalarını sağlıyor. 2023 yılında 120’den fazla ülkede binlerce aboneye sahip olan girişim son bir yılda 4 kat büyüdü; toplam yatırım miktarı ise 3 Milyon Dolar’ı aştı.

adsız tasarım

Sen de İTÜ Çekirdek ile bir başarı hikayesi yazmak istiyorsan