başarı hikayelerimiz 1

BAŞARI HİKAYELERİMİZ

İTÜ Çekirdek olarak; İTÜ ve İTÜ ARI Teknokent’in gücü, paydaşlarımız, mentorlarımız ve yatırımcılarımızın desteğiyle 10 yıl içerisinde başarı hikayelerine şahitlik etmenin gururunu yaşıyoruz. Biz burada belli sayıda girişime yer verebilmiş olsak da başarısı ile göğsümüzü kabartan yüzlercesi olduğunu söyleyebiliriz. Ülkemizin teknoloji gelişimine ve ekonomisine sundukları katkıdan dolayı tüm girişimcilerimize sonsuz teşekkürlerimizle!

Arkim

Yumurta kabuğu tozunun kalsinasyonu ile maliyet açısından daha düşük ve daha etkili bir tür doğal antibakteriyel üretimi gerçekleştiren Arkim, İTÜ Çekirdek’te başladığı yolcuğunda bugün aralarında Singapur, Vietnam, Endonezya gibi ülkelerin bulunduğu Uzakdoğu, Ortadoğu ve Avrupa ülkelerine ihracat yapıyor.

web_arkim
web_blindlook

BlindLook

Restoranları ve menülerini görme engelliler için erişilebilir kılarak herkes için eşit, erişilebilir, engelsiz bir dünya inşa etmeyi amaçlayan BlindLook’un sayesinde bugün, 60’dan fazla işletme erişilebilir hale geldi; ekip 3 firma ile kurumsal paydaşlık sağladı ve şu an da uygulamanın 2.500’den fazla aktif kullanıcısı bulunmakta.

Büyütech

Araçların dünyayı insanların algıladığı gibi 3 boyutlu algılamasını sağlayan Büyütech, Farplas’tan aldığı 2,5M € değerindeki yatırım ile Türkiye’nin ilk otomotiv standartlarında kamera fabrikasını kuruyor.

web_büyütech
web_delifer

Delifer Enerji

Zeytin çekirdeğinden elde edilen biyoplastik malzemesi ile su tasarrufu sağlayan perlatörler üreten Delifer Enerji, günde 60 binden fazla ürün üretiyor ve yılda 350-400 ton su tasarrufu yapılmasını sağlıyor. Büyük şehir belediyeleri ile çalışan girişim, yurt dışına açılma çalışmalarını sürdürüyor.

Ecording

Bireysel çevre bilincini artırmaya yönelik teknolojik yöntemler geliştiren ve insanların günlük hayatları içerisinde uyguladıkları aktivitelere çevreye duyarlı çözümler sunan bir sosyal girişim olan Ecording, ulaşılması zor çorak arazilere şimdiye kadar 500.000+ tohum topu atışı gerçekleştirdi. 10’dan fazla firma ile iş birliği yapan Ecording, tohum toplarının üretiminin kadınların yapmasını sağlayarak kadın istihdamına da destek oluyor. Geçtiğimiz günlerde başlattıkları #EvdeKalOrmanı kampanyası ile Intel, Dell Technologies, Adel Kalemcilik, Anadolu Efes ve Hub21’in desteğini alarak Ankara’da #EvdeKalOrmanı’nın ağaçlandırma çalışmalarına başladılar.

web_ecording_copy_2
web_gmply

Gmply+

Kurumların kendi eğitim interaktif eğitim videolarını hazırlayabilmeleri için gerekli tüm araçları sağlayan, raporlama ve eğitimin ulaştırılması konularında inovatif yaklaşımlar sunan GmPly, 2021 yılı itibarı ile Türkiye’de en çok tercih edilen ve kullanılan interaktif video e-öğrenme çözümüdür. 400 binden fazla lisans satışı ve 200 bini geçmiş aktif kullanıcısı ile kendi yarattığı pazarın lideri konumuna gelen GmPly,. son 10 yıldır hiç el sürülmemiş olan online eğitim tasarımını “gmplyleştirmek” adını verdiği yeni nesil eğitim tasarımı ile geliştirdi ve eskiden izlenmeyen veya tamamlanmayan eğitimleri tamamlanabilir hale getirdi.

Hummingdrone

Endüstriyel ihtiyaçlar için otonom drone teknolojileri geliştiren Hummingdrone, 4 şirket ile çalışmalarını sürdürüyor. Çalıştığı kurumların sektörlerine uygun çözümler geliştiren Hummingdrone, profesyonel ticari İHA operatörleri yetiştirmek için akademi kurdu. Özel ve resmi kurumlarla yakın temasta olan girişim, 2022 yılı içerisinde yurt dışına açılacak.

web_hummıngdrone
basarilicekirdekliler_intenseye

Intenseye

Çalışan sağlığı ve güvenliği platformu Intenseye, ERA’ya kabul edildikten sonra çalışmalarını hızlandırdı. Geçtiğimiz günlerde New York merkezli Insight Partners liderliğinde 25 milyon dolar yatırım alan girişim, çalışmalarını Amerika’da yürütüyor.

iUGO Teknoloji

Güvenli ve verimli sürüş çözümleri geliştiren iUGO Teknoloji’nin bugün 20’den fazla kurumsal müşterisi bulunuyor ve 9.500’den fazla sürücü iUGO’nun geliştirdiği teknolojiyi kullanıyor.

web_iugo
web_kobaküs

Kobaküs

Kullanıcılarının tüm banka hesaplarını bir tek platform üzerinde, aynı anda ve yüksek güvenlikle yönetmesini sağlayan, 27 bankaya entegre olan Kobaküs’ün bugün 3.500’den fazla kullanıcısı ve 32.1 milyon aylık işlem sayısı bulunuyor. Müşterileri arasında Vestel, Axa Sigorta, Koçfinans, Doğuş Turizm, Anadolu Sigorta, Limak Uludağ Enerji, Mektebim Okulları, Volkswagen ve Doğuş Finans gibi kurumlar yer alıyor.

Kodeco

Kısa mesafe ulaşıma yönelik paylaşımlı elektrikli araç ve dijital servis platformu sunan Kodeco, ulusal ve uluslararası yarışmalarda elde ettikleri birçok başarının ardından İzmir’de kurduğu üretim tesisinde ürettiği 5 elektrikli aracını İzmir Karşıyaka’da pilot kullanıma sundu.

web_kodeco
web_laska

Laska

Çevre dostu ve sürdürülebilir üretim anlayışıyla ömrünü tamamlamış lastikleri ileri dönüştüren yüksek teknoloji firması Laska; geri kazanılmış karbon siyahı (rcb) üzerine sürdürdüğü Tofaş-Fiat iş birliği ile birlikte otomotiv sektörü için kauçuk parça üretiminde kullanılabilecek nitelikte karbon siyahı üreten dünyadaki iki girişimden birisi oldu.

Missafir

Kısa ve orta vadeli ev kiralamalarında, ev sahipleri ve misafirler için süreci uçtan uca geliştirdiği platform ile yöneten Missafir, 2020 yılında aldığı 12,4 milyon TL değerlemeli yatırım sonra ivmelenerek bugün 32 kişilik ekibiyle 500’den fazla eve ulaştı.

web_missafir
web_nanomik

Nanomik

Yolculuğuna 2017 yılında İTÜ Çekirdek’te başlayan Nanomik, gıda ve tarım ürünlerini bozulmadan ilk günkü tazeliğinde tutan doğal koruyucular geliştiriyor. Nanomik’in bugün 1 uluslararası & 1 ulusal patenti, çevre ve sürdürülebilirlik konularında ödülleri, 36’dan fazla müşterisi, 4 ürünü ve istihdam ettiği çalışanları bulunuyor.

Ravinspect

Ürettikleri drone’lar ile uçak yüzeylerinin kısa sürede otonom muayenesini mümkün kılan Ravinspect, geliştirdikleri görüntü işleme algoritmasıyla yüzde 90 üzerinde bir doğrulukla yıldırım hasarlarını tespit edebiliyor. Birçok şirket ile görüşmelerini yürüten Ravinspect, TÜBİTAK’tan 2 destek aldı ve yıl sonuna kadar yurt dışına açılmayı hedefliyor.

web_ravinspect
web_scoutium

Scoutıum

Tüm dünyadaki yetenekli amatör futbolcuların keşfedilmesini amaçlayan bir dijital futbol gözlemciliği platformu olan Scoutium, bugüne kadar toplamda 3.5 milyon dolar yatırıma imza attı. Türkiye, Almanya ve Polonya’da 30’dan fazla kulüple çalışan girişim sayesinde binlerce genç yeteneğin analizi yapıldı ve onlarca futbolcu keşfedildi.

Sensemore

Dünya’nın en küçük ve kolay kullanımlı titreşim sensörü Sensemore, seri üretime geçerek, şirketleşme sürecini tamamladı. Ekip, istihdamını iki kat artırarak, 10’dan fazla firmaya satış yapmış ve Tier 1 otomotiv firmalarının onaylı tedarikçisi oldu.

web_sensemore
web_simularge

Simularge

Endüstrideki üretim kayıplarını en aza indirerek müşterileri için senede milyonlarca dolar tasarruf sağlayan teknolojisi ile Simularge, 2021 yılı içerisinde ABD’nin en iyi B2B hızlandırıcılarından olan Alchemist’e kabul edildi ve yatırım aldı. Hem dijital ikiz teknolojisi hem de imalat odaklı simülasyon yazılımları alanında dünyada ilk 5’te yer alan girişimin, alanında öncü 5’ten fazla müşterisi bulunuyor. Arçelik’e sundukları teknoloji ile kurumun, her sene 2 milyon dolardan fazla tasarruf yapmalarını sağladılar.

SmartAdvice

Yapay zekâ desteğiyle bireylere öneriler sunarak bireysel emeklilikte doğru yatırım kararları alınmasını sağlayan SmartAdvice’ın hem ilk maddi destekçisi hem de ilk müşterisi İTÜ Çekirdek’te tanıştığı Allianz oldu. Aldığı destek ile teknolojisine hız katan SmartAdvice, bugün geldiği noktada sigorta sektöründe 8 büyük firma ile çalışıyor.

web_smartadvice
web_syntonym

Syntonym

Kameradan gelen görsel verileri hiç var olmamış sentetik yüzler üreterek GDPR uyumlu bir şekilde anonimize eden Syntonym, Big Bang 2020’deki birinciliğinin ardından hızla ivmelenerek, mvp’sini hazırladı ve 3 PoC sürecini tamamladı. İlk yatırım turunu 2021 yılı içerisinde kapatması bekleniyor.

Teleporter

Dünyanın her yerinden oyun severler için hem oyunlarla etkileşime girebilecekleri hem de kendileri gibi insanlarla en sevdikleri şeyleri yaparak vakit geçirdikleri dijital gaming platformu sunan Teleporter, Silikon Vadisi ve Türkiye’den bugüne kadar 4 milyon TL’nin üzerinde yatırım aldı. Bugün geldikleri noktada birçok global şirketle çalışıyor ve çalışmalarına Silikon Vadisi’nde devam ediyorlar.

web_teleporter
web_virasoft

Virasoft

Dijital patoloji ve telepatoloji sektörü için geliştirdikleri teknolojilerle, başta kanser olmak üzere diğer patolojik hastalıkların tanı ve teşhisini daha efektif hale getiren Virasoft, bugüne kadar 6 milyon TL’den fazla yatırıma imza attı. Yurt içi ve yurt dışında birçok müşterileri bulunan girişim, 2019 yılında MIT laboratuvarlarında kullanılmaya başlandı. Virasoft son olarak, kurumsal firmaları ve girişimcileri bir araya getiren platform Valuer tarafından yayınlanan listede yer aldı.

Vivoo

Metabolizmanın bireysel olarak takip edimesini sağlayan Vivoo’nun ürünü dünyada 50’den fazla ülkede kullanılıyor. Yatırımcıları arasında Draper Associates, Halogen Ventures, Techstars gibi global yatırım ağları bulunuyor.

basarilicekirdekliler_vivoo
web_vsight

Vsight

Geliştirdikleri endüstriyel artırılmış gerçeklik platformu sayesinde saha çalışanlarının akıllı gözlük ve mobil cihaz yazılımları ile daha performanslı çalışmalarını sağlayan Vsight, Startup Wise Guys’tan yatırım aldı ve EIT Digital tarafından 2021 yılında izlenmesi gereken start-uplardan biri geçildi. Girişimin cirosunun %85’i yurt dışından geliyor.

watchX – Kodlanabilir Saat

Kullanıcıların, ürün kutusu içerisinden çıkan parçaları basit işlemlerle birleştirerek, kendi akıllı saatini kendisi yaptığı bir kodlama eğitim kiti geliştiren watchX bugün geldiği noktada, 45 farklı ülkeye ihracat gerçekleştirerek; 2.000’den fazla kullanıcıya ulaştı.

web_watchx

Sen de İTÜ Çekirdek ile bir başarı hikayesi yazmak istiyorsan