kuluçka merkezi header
kuluçka

İTÜ Çekirdek Kuluçka Merkezi; teknolojik ve yenilikçi ürünlere veya iş fikirlerine sahip, ürününün inovatif ve ticari başarı yakalamaya uygun olduğuna inanan tüm girişimciler ve startuplar için doğru adrestir.

KULUÇKA MERKEZİ İTÜ ÇEKİRDEK

İTÜ ve İTÜ ARI Teknokent’in vizyoner yaklaşımıyla 2011 yılında kurulan İTÜ Çekirdek Kuluçka Merkezi; kurulduğu günden bu yana farklı sektörlerdeki teknolojik girişimleri destekleyerek, onların hızlı büyüyen ve ölçeklenebilir bir iş modeline sahip start-up’lar olmalarını amaçlar.

 

Onuncu yılını kutlayan ve UBI Global tarafından üniversitelere bağlı kuluçka merkezleri arasında dünyada birinci gösterilen İTÜ Çekirdek, farklı aşamalardaki teknoloji girişimcilerine ilham olmak ve onların pazardaki başarısına katkı sunmak amacıyla eğitim, danışmanlık, mentorluk, network, kurumsal iş ortakları, basın & PR desteği ve sermaye gibi bir girişimcinin yolculuğunda ihtiyaç duyduğu tüm destekleri bir arada sunar.

 

Girişimlere fayda sağlayabilecek kurumsal firma, yatırım ağları ve profesyonellerle paydaşlık ilişkisi kurarak, girişimcilere geniş bir platform sunan İTÜ Çekirdek Kuluçka Merkezi; bu platform sayesinde iş birliği veya müşteri ilişkisi kurabilecek kurum ve girişimlerin bir araya gelmesini ve yatırımcıların havuza erişmesini sağlar.

 

Bölgenin en önemli girişimcilik merkezlerinden olan İTÜ Çekirdek, aralarında İstanbul Büyükşehir Belediyesi – İstanbul Planlama Ajansı, İstanbul Sanayi Odası, Elginkan Vakfı, Otomotiv İhracatçıları Birliği gibi 40’ı aşkın değerli kurumsal paydaşı ve 60’ı aşkın yatırım ağı / yatırımcı paydaşının katkılarıyla her yıl daha fazla girişimciye daha fazla imkân ve destek sunmaya devam ediyor.

 

Bugüne dek dünyada 35’ten fazla ülkeden ve Türkiye’nin 81 ilinden 50.000’i aşkın başvuru alan, 4.040’ı aşkın girişime ve 9.000’i aşkın girişimciye destek olan İTÜ Çekirdek, yüzlerce girişimciye yol arkadaşlığı yaparak başarıları hikayelerine şahitlik etti. Desteklediği girişimlerinden 1.200’ü şirketleşmiş, bu girişimler 17 milyar TL’yi aşan değerlemeye ulaşmış, 2.36 milyar TL’yi aşan yatırım almış ve 500 milyon TL’den fazla ciro elde etti.

İTÜ Çekirdek Kuluçka Merkezi süreçlerine dahil olan girişimler Ön Kuluçka, Big Bang ve Kuluçka aşamalarına hak kazanırlar.

Bu süreçler 3’e ayrılır:

  • Ücretsiz Açık Ofis

  • Alt Yapı Desteği

  • Atölye

  • 500 Gönüllü Mentor Ağı

  • Girişimcilik Eğitimi

  • Eğitim, Danışmanlık ve Seminerler

  • Yatırımcı Buluşmaları

  • İTÜ ve İTÜ ARI Teknokent Networking

  • Kurumsal Firmalarla Müşteri Görüşmeleri

  • Perkler

  • Teknoloji Sahnesi

  • Girişim Sunumları

  • Ödül ve Yatırımlar

  • Toplam 1,28 Milyar TL Ödül, Nakit ve Yatırım

  • Yatırımcılarla Tanışma

  • 1 Yıl Boyunca Kuluçka Firması Olma

  • İTÜ ARI Teknokent Firması Olma Ayrıcalığı

  • Ücretsiz Açık/Kapalı Ofis

  • Alt Yapı Desteği

  • Atölye

  • Girişime Özel Mentorluk

  • Performans Takibi

  • Özel Eğitim, Danışmanlık ve Workshoplar

  • Yatırımcı Buluşmaları

  • İTÜ ve İTÜ ARI Teknokent Networking

Hikayesiyle dünyayı değiştirmek isteyenler, Dünyayı Değiştirenler Kulübü’nde buluşuyor! Geliştirdiğin yeni nesil teknolojinle sektörünün geleceğini şekillendirmek ve dünyayı değiştirmek için sen de aramıza katıl. Unutma, sensiz bir eksiğiz!

Dünyayı Değiştirenler Kulübü’ne Katılmak için;

Sıkça Sorulan Sorular

İTÜ Çekirdek’e başvuru için yaş, okul kısıtlaması var mı?

İTÜ Çekirdek’e başvuran kişilerin en az lise mezunu ve 18 yaşını doldurmuş olması beklenmektedir. İTÜ ve diğer tüm üniversitelerdeki öğrenciler, mezunlar başvuru yapabilirler. İTÜ Çekirdek girişimcileri ağırlıklı olarak mezun ve en az 2-3 yıl deneyim sahibi kişilerdir.

Başvururken girişimin şirketleşmiş olması beklenmekte midir?

Ön Kuluçka: Şirketleşmiş ya da şirketleşmemiş olmak başvuru aşamasında İTÜ Çekirdek Ön Kuluçka için beklenen bir kriter değildir. İTÜ Çekirdek temelde başarılı teknolojik girişimlerin ticarileştirilebilmesi, satış yapabilmesi amacına hizmet etmek için kurulmuştur. Şirketleşmemiş girişimlerin İTÜ Çekirdek süreci sırasında/sonunda şirketleşmesi hedeflenmektedir.

Express: İTÜ Çekirdek Express’e başvurmak için ise başvuru tarihinden önce başvurulan ürün/hizmet ve iş modeli kapsamında şirketleşmiş ve fatura kesmiş olma ön şartı aranmaktadır.

Birden fazla girişim fikriyle başvurabilir miyim?

Evet, İTÜ Çekirdek’e birden fazla girişim fikriniz ile başvurabilirsiniz ancak İTÜ Çekirdek sürecine sadece bir girişiminiz ile devam edebilirsiniz.

Ben İTÜ Çekirdek'e İstanbul dışından katılmak istiyorum. Öyleyse Ön Kuluçka ve eğitimlere devam sorununu nasıl çözeceğim?

Hiçbir kurucu ortak ve/veya ekip üyesi İstanbul’da yaşamıyorsa bunu başvuru formunda belirtmeniz gerekmektedir. İTÜ Çekirdek’in en önemli değerlerinden biri olarak gördüğü girişimler arası sinerjiden faydalanabilmeniz, sağladığı mentorluk, eğitim gibi imkanları kullanabilmeniz için İTÜ Çekirdek’e gelmenizi beklemekteyiz.

İTÜ Çekirdek’e dahil olduktan sonra hangi haklarım olacak?

Eğitim Süreci: “İTÜ Çekirdek Online Değerlendirme ve Ön Değerlendirme Jürilerini başarılı bir şekilde tamamlamış girişimler”

İTÜ Çekirdek’e dahil olduktan sonra girişimlerimiz 25 saatlik girişimcilik eğitimine katılım, 300’den fazla aktif mentorun yer aldığı havuzumuzdan yararlanma, tam donanımlı çalışma ortamından faydalanma, sizlere özel seminer ve workshoplara katılma, prototip/ürün geliştirmek için atölye kullanma, İTÜ Çekirdeklilere Özel İmkanlardan (AWS, GoogleCloud, DigitalOcean, Iyzico vb.) yararlanma gibi bir çok farklı imkana kavuşmaktadır.

Ön Kuluçka Süreci: “İTÜ Çekirdek eğitim sürecini tamamladıktan sonra Eğitim Sonu Jürisi’ni başarılı bir şekilde tamamlamış girişimler”

İTÜ Çekirdek sürecine devam etmeye hak kazanan girişimler, eğitim ve ön kuluçka süreçlerinde gösterdikleri performans doğrultusunda eğitim sürecindeki imkanlara ek olarak; Yatırımcı Demo Dayleri ile yatırımcı karşısına çıkma, Kurumsal Demo Dayler ile potansiyel kurumsal müşterilerle bir araya gelme, Ar-Ge fonundan destek alma, özel workshoplara katılma, ulusal/uluslararası fuar ve etkinliklere katılabilme ve İTÜ Çekirdek Ekibi ile aylık birebir performans takip görüşmeleri kapsamında KPI takibi ve ihtiyaçlarına yönelik yönlendirmeler gibi imkanlara sahip olurlar.