sıkça sorulan sorular 1
sıkça sorulan sorular 2

BAŞVURU AŞAMASI

İTÜ Çekirdek’e başvuru için yaş, okul kısıtlaması var mı?

İTÜ Çekirdek’e başvuran kişilerin en az lise mezunu ve 18 yaşını doldurmuş olması beklenmektedir. İTÜ ve diğer tüm üniversitelerdeki öğrenciler, mezunlar başvuru yapabilirler. İTÜ Çekirdek girişimcileri ağırlıklı olarak mezun ve en az 2-3 yıl deneyim sahibi kişilerdir.

Tek başıma başvuru yapıyor olmam, kabul aşamasında bana dezavantaj yaratır mı?

İTÜ Çekirdek için başvuruları değerlendirirken kurucu ortakların ve kurucu ortaklara destek veren ekip üyelerinin yetkinlik ve yeterliliklerini göz önüne alınmaktadır. Tek başınıza başvurmanız zorlu girişimcilik yolculuğunuzda sizler için dezavantaj oluşturabilir.

Başvururken girişimin şirketleşmiş olması beklenmekte midir?

Ön Kuluçka: Şirketleşmiş ya da şirketleşmemiş olmak başvuru aşamasında İTÜ Çekirdek Ön Kuluçka için beklenen bir kriter değildir. İTÜ Çekirdek temelde başarılı teknolojik girişimlerin ticarileştirilebilmesi, satış yapabilmesi amacına hizmet etmek için kurulmuştur. Şirketleşmemiş girişimlerin İTÜ Çekirdek süreci sırasında/sonunda şirketleşmesi hedeflenmektedir.

Express: İTÜ Çekirdek Express’e başvurmak için ise başvuru tarihinden önce başvurulan ürün/hizmet ve iş modeli kapsamında şirketleşmiş ve fatura kesmiş olma ön şartı aranmaktadır.

Geçmişte veya eşzamanlı olarak başka bir yarışmaya/merkeze/destek mekanizmasına katıldığım girişimimle İTÜ Çekirdek'e de başvurabilir miyim?

Evet, bu bilgiyi başvuru formunda yer alan ilgili kısmında belirtmek koşuluyla başvurabilirsiniz.

Başvuru formunda açıkladığım girişimimin gizlilik koşulları nasıl sağlanacaktır?

Başvuru formları gizlilik anlaşması imzalayan jüriler tarafından okunmaktadır.

Birden fazla girişim fikriyle başvurabilir miyim?

Evet, İTÜ Çekirdek’e birden fazla girişim fikriniz ile başvurabilirsiniz ancak İTÜ Çekirdek sürecine sadece bir girişiminiz ile devam edebilirsiniz.

SÜREÇ İÇERİSİNDE

İTÜ Çekirdek’e dahil olduktan sonra hangi haklarım olacak?

Eğitim Süreci: “İTÜ Çekirdek Online Değerlendirme ve Ön Değerlendirme Jürilerini başarılı bir şekilde tamamlamış girişimler”

İTÜ Çekirdek’e dahil olduktan sonra girişimlerimiz 25 saatlik girişimcilik eğitimine katılım, 300’den fazla aktif mentorun yer aldığı havuzumuzdan yararlanma, tam donanımlı çalışma ortamından faydalanma, sizlere özel seminer ve workshoplara katılma, prototip/ürün geliştirmek için atölye kullanma, İTÜ Çekirdeklilere Özel İmkanlardan (AWS, GoogleCloud, DigitalOcean, Iyzico vb.) yararlanma gibi bir çok farklı imkana kavuşmaktadır.

Ön Kuluçka Süreci: “İTÜ Çekirdek eğitim sürecini tamamladıktan sonra Eğitim Sonu Jürisi’ni başarılı bir şekilde tamamlamış girişimler”

İTÜ Çekirdek sürecine devam etmeye hak kazanan girişimler, eğitim ve ön kuluçka süreçlerinde gösterdikleri performans doğrultusunda eğitim sürecindeki imkanlara ek olarak; Yatırımcı Demo Dayleri ile yatırımcı karşısına çıkma, Kurumsal Demo Dayler ile potansiyel kurumsal müşterilerle bir araya gelme, Ar-Ge fonundan destek alma, özel workshoplara katılma, ulusal/uluslararası fuar ve etkinliklere katılabilme ve İTÜ Çekirdek Ekibi ile aylık birebir performans takip görüşmeleri kapsamında KPI takibi ve ihtiyaçlarına yönelik yönlendirmeler gibi imkanlara sahip olurlar.

Ben İTÜ Çekirdek'e İstanbul dışından katılmak istiyorum. Öyleyse Ön Kuluçka ve eğitimlere devam sorununu nasıl çözeceğim?

Hiçbir kurucu ortak ve/veya ekip üyesi İstanbul’da yaşamıyorsa bunu başvuru formunda belirtmeniz gerekmektedir. İTÜ Çekirdek’in en önemli değerlerinden biri olarak gördüğü girişimler arası sinerjiden faydalanabilmeniz, sağladığı mentorluk, eğitim gibi imkanları kullanabilmeniz için İTÜ Çekirdek’e gelmenizi beklemekteyiz.

Birden fazla girişimde kurucu ortak olarak yer alabilir miyim?

Hayır, kurucu ortak olarak İTÜ Çekirdek’te yalnızca bir girişim ile yer alabilirsiniz.

İTÜ Çekirdek Ofisi’ni şirket adresi olarak gösterebilir miyim?

Hayır, girişimler ofis alanını 7/24 kullanabilirler ancak Ön Kuluçka Programındaki girişimler şirket adresi olarak İTÜ Çekirdek ofisini gösteremezler. Big Bang süreci sonrasında İTÜ Çekirdek Kapalı Ofis ödülü verilen girişimler ve İTÜ Çekirdek Kuluçka Programı’na uygun görülerek seçilen girişimler ödül kapsamına göre şirket adresi gösteriminden yararlanabilirler.

SÜREÇ SONRASINDA

İTÜ Çekirdek Big Bang yarışmasında ödül kazandım, ödemesi nasıl gerçekleşir?

Big Bang yarışmasında nakdi/ayni ödül kazanan girişimlerin periyodik olarak İTÜ Çekirdek Koordinatörleri ile görüşerek “Anahtar Performans Göstergeleri (KPI)” ni belirleme ve geliştirme çalışması yapması beklenmektedir. Dönemsel olarak belirlenen KPI’ların karşılanması sonucunda o döneme ait ödül ödemesi yapılır, bir sonraki dönem için yeni KPI’lar belirlenerek kalan ödülün ödenme takvimi oluşturulur. Bu dönem aralıklarına girişimci ekibin ve İTÜ Çekirdek Koordinatörünün yaptığı görüşmeler sonucu karar verilir. Bu doğrultuda girişimci ekibin Türkiye’de kurduğu/kuracağı Limited veya Anonim şirketine ödül aktarımı yapılır.

İTÜ ARI Teknokent bu hedeflere ulaşılmaması durumunda söz konusu ödemeleri kesintiye uğratma veya girişimci ekibe hiç ödeme yapmama hakkına sahiptir.

İTÜ Çekirdek'e başvurup kabul edilmediğim girişimimle bir sonraki sene tekrar başvurabilir miyim?

Eğer Big Bang sahnesine çıktıysanız aynı girişiminizle tekrar başvuramazsınız. Ancak sahnede yer almadıysanız, girişiminiz ile bir aşama katettiğiniz veya pivot ettiğiniz sürece İTÜ Çekirdek’e tekrar başvurabilirsiniz. Aynı girişim ile bir girişimci üst üste sadece 2 yıl İTÜ Çekirdek’e dahil olabilir.

İTÜ Çekirdek'te kapalı ofis sahibi oldum. Bu benim vergi muafiyeti sahibi olmama yeterli olabilir mi?

İTÜ Çekirdek’te kapalı ofis sahibi olmak vergi muafiyeti için yeterli değildir. Teknokent firması olmanız vergi muafiyeti için ön şarttır ve Teknokent firması olmak için İTÜ ARI Teknokent websitesi üzerinden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Önemli Not:

Yukarıdaki tüm sorular İTÜ Çekirdek prosedürlerine göre cevaplanmıştır. Ancak gerek girişimcilerin kişisel durumlarına gerek gündemin getirdiği zorunlu koşullara bağlı olarak ARI Teknokent gerekli bulduğu istisnai koşullarda İTÜ Çekirdek Karar Kurulu kararı ile kurallarda değişiklik yapma hakkını saklı tutar.