PARXLAB

About This Project

İTÜ Çekirdek’ten Park Noktalarını Dijitalleştiren Girişim; Parxlab
Günümüzde özellikle metropol şehirlerin en büyük problemlerinin başında trafik gelmektedir. Trafiği oluşturan %30’luk etkenlerden de birisi de park yeri arayan sürücüler oluşturmaktadır. Ayrıca şehirlerde otopark yönetimi birçok noktadan önem arz etmektedir.
Bu noktada Parxlab girişimi park noktalarına yerleştirdiği kablosuz ve uzun yıllar batarya değişimi olmadan veri sağlayan sensörleri ile park noktasında oluşan veriyi geliştirdiği yapay zeka üzerinde toplayıp hem sürücüye boş park noktasını gösterip, o noktaya rotalama yapıyor ve park ücretini mobil uygulama üzerinden alınmasını sağlıyor hem de işletmeye veri sağlayıp otonom bir şekilde otoparkın yönetilmesini sağlıyor.
Sadece sensör yerleştirdikleri yerden dolu/boş verisi sağlamıyor. Aynı zamanda cihazlarının olmadığı bir cadde üzerinde de kullanıcıya bir tahmin sunarak en yakın boş park yeri önerilerini iletiyor. Aynı şekilde rotalama yaptırıp ücret ödeme noktasında da kullanıcısına kolaylık sunuyor.
İşletme tarafında ise park yerlerini dinamik ücretlendirme seçeneği ile otoparkın daha verimli kullanılmasını sağladığı gibi şehrin trafik yoğunluğunun azaltılmasında da önemli rol alıyor.
Gelecekte ise otonom araçların artmasıyla birlikte oluşacak park yeri bulma ve park ücreti ödeme kaosuna karşı şimdiden Parxlab global bir çözüm olmayı hedefliyor.

Parxlab, Big Bang 2019’da TOP20 girişimlerinden birisi olmuştur.

İletişim:

info@parxlab.co

Reşit Paşa Mah. Katar Cad. No:4 İç Kapı No:1101 34467 İTÜ Çekirdek Sarıyer – İstanbul

Category
Girişimler