MEŞK

About This Project

2018 yılında TÜBİTAK desteğiyle İTÜ ARI Teknokent’te faaliyetlerine başlayan Meşk Müzik Teknolojileri, müzik eğitim ve teknolojileri alanına odaklanmış bir Ar-Ge firmasıdır. Ruşen Can Acet ve Yalçın Öksüz tarafından kurulan girişim; mühendis, müzisyen, tasarımcı ve akademisyenlerden oluşan multi-disiplin bir ekibe sahip. Meşk ekibi tarafından geliştirilmekte olan mobil uygulama, kullanıcıların eğlenerek müzik aleti çalmayı öğrenmelerine, becerilerini geliştirebilmelerine olanak tanıyor.
Meşk’in kuruluş öyküsü, müzik geleneği bakımından şanslı bir coğrafyada yaşamamız, fakat kendi müziğimizin eğitimi üzerine geliştirilmiş kolay erişilebilir, teknolojik bir eğitim aracı olmayışından yola çıkıyor. Usta-çırak arasındaki geleneksel eğitim sistemini (meşk) temel alan uygulama; interaktif ara yüzü ile kullanıcıya dijital ortamda keyifli bir öğrenme deneyimi sunuyor. Geliştirilen ses teknolojisi; kullanıcının sesini analiz edip anlık geri bildirimler vererek hatalı icra edilen seslerin düzeltilmesini sağlıyor. Oyunlaştırma teknikleri ile; kolay ve eğlenceli, teori yerine icra odaklı bir öğrenme süreci müzik severler ile buluşmayı bekliyor.
Meşk, müzik hobisini geliştirmek isteyen ama günümüz koşullarında özel derslere vakit ayıramayanlar için mekân ve zaman bağımsız olarak müzik öğrenme imkânı sunuyor. Uygulama ayrıca aktif olarak müzik eğitimine devam edenler için ise yardımcı araç olmak üzere tasarlanıyor.
Profesyonel müzisyen ve eğitimciler de uygulamanın özel Tarihsel Akort modülü ile Aşık Veysel, Hacı Taşan gibi pek çok ustanın orijinal frekanslarını, sazları akortlamakta kullanabiliyorlar.
Uygulamanın minimal diyebileceğimiz ilk sürümü 2020 yılının ilk yarısında, tüm mobil platformlarda yerini alacak. İlk sürümün içeriğinde “Bağlama Akort Modülü”, “Tarihsel Akort Aleti” ücretsiz olarak kullanıcıların beğenisine sunulacak. Şu an test aşamasında olan Meşk’in tam sürümü ise; en geç, 2020 yılı ikinci yarısında mobil marketlerde yerini almış olacak.

info@meskteknoloji.com

Reşitpaşa Mah. Katar Cad. Teknokent ARI 4 Binası No: 2 / 50 / 6 İTÜ Magnet 34467 Sarıyer / İstanbul

Category
Girişimler