KODECO

About This Project

ECOMOD modüler yapı özelliği sayesinde farklı işlevsellik kazanan mini elektrikli bir araçtır. Önemli bir endüstriyel tasarım, ARGE ve prototiplendirme tecrübesine ve alanında uluslararası ödüllere sahip KODECO ekibi ECOMOD’un hızla ithalata yönelik ticarileştirilmesini hedeflemektedir. Hedef pazarların ulaşım, lojistik ve F&B hizmeti gibi ihtiyaç çeşitliliği düşünülerek ortak şasi ve güç aktarımı platformu ile birlikte bir çok opsiyonel yapı parçası tasarlanarak geliştirilmiştir.


ECOMOD, hem kümpüs gibi yerleşkelerde hem de şehir içi bölgelerde potansiyel kullanımı göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır. Araç, motor gücü, ağırlık ve hız sınırlaması bakımından L6e sınıfı hafif araç kılasmanına uygun olup şartname kıstaslarına uygun olarak geliştirilmiştir.


ECOMOD üretim konfigürasyonuna göre yolcu taşımacılığında kullanılabileceği gibi özel yük taşıma, teknik ekip ve kahve/dondurma mobil servis aracı olarak da hizmet verebilecektir.


ECOMOD’u benzerlerinden farklılaştıran enerji yönetim çözümleri bulunmaktadır. 4kWH depolama kapasitesine sahip bataryası tak çalıştır özellikte olup kolaylıkla değiştirilebilir Li-ion batarya teknolojisine sahiptir. Geliştirilen raylı mekanizma ve otomatik bağlantı soketi sayesinde şarjı azalan bataryanın dolu yedek batarya ile değişimi saniyeler içinde olabilmektedir. Kolay değiştirilebilir batarya sistemi sayesinde aracın batarya ağırlığı düşürülmüş ve bu sayede önemli bir oranda maliyet ve enerji verimliliği sağlanmıştır.


ECOMOD tavanına opsiyonel olarak entegre edilebilen PV platformu sayesinde kendi ihtiyaç duyduğu enerjiyi kendi üretebilmektedir. Yüksek verimli mono kristal silisyum hücrelerin (%22) kullanımı sayesinde 500W’lık enerji kazanımı sağlanmaktadır. Bu enerji aracın bataryasında depolanabildiği gibi ses sistemi, F&B ısıtma/soğutma veya teknik hizmet amaçlı her türlü elektrikli ekipmana da güç sağlayabilmektedir.


TÜBİTAK 1507 ARGE hibe desteğini de almaya hak kazanmış olan ECOMOD projesi prototiplendirme aşamasında olup yıl sonunda lansman sunumu yapılacaktır.

Category
Girişimler