Facilis Racing

About This Project

Otomobil yarışlarında sonuçları belirleyen iki unsur pilotaj ve otomobilin performansıdır. Performansı belirleyen unsur ise yarış otomobilinin piste hazırlanma sürecinde ortaya çıkar. Yarış otomobilleri, her piste çıkış için tekrar yoğun bir hazırlık sürecinden geçer, ki buradaki en önemli işlem tekerlek açılarının ayarlanmasıdır. Yarış pistine, otomobile, pilota ve yarış mühendisinin tercihlerine göre belirlenen bu ayarlarla araç dinamikleri istenen şekle getirilir. Bu ayarı yapabilmek için ise otomobilin öncelikle düz bir zemine alınması gerekir. Düz zemin, piyasadaki tüm ürünlerle halihazırda el emeğiyle hazırlanır. Yaklaşık 1 saat ve en az 2 mekanikerin yoğun emeğiyle tamamlanan işlemin sonunda hiçbir zaman istenen hassasiyet sağlanamaz. Bu yüzden tekerlek açıları gerçekten istenen şekilde ayarlanamamış olur ve araç dinamikleri beklenen şekle tam olarak gelemez.
Facilis Racing, yarış otomobillerinin piste hazırlanma işlemlerine odaklanır. İlk ürün, Auto Leveler, tekerlek açı ayarları için düz zemin hazırlama işlemini otomatikleştirir. Böylece işlem için normalde gereken zaman, 1 saatten yaklaşık 3 dakikaya inerken insan ihtiyacı ikiden bire düşer. El emeğinin neredeyse sıfıra indirilerek yüksek hassasiyetli algılayıcılar ve eyleyicilerin kullanılmasıyla düz zemin çok daha yüksek bir doğrulukla hazırlanmış olur. Bu sayede tekerlek açılarının tam olarak istendiği şekilde ayarlanmasına olanak sağlanır. Böylece araç dinamiklerine istenen form verilmiş olur.
Facilis Racing ekibi, geçmişteki yarış ve otomobil mühendisliği tecrübeleriyle Ağustos 2019’da çalışmalara başlamıştır. Kuruluşunun ilk aylarında Big Bang 2019 TOP20 girişimi seçilerek sahnede sunum yapmaya hak kazanan ekip, 2020 yılında prototiplerini pist ve ralli yarışlarındaki ilk müşterilerine sunmayı, ardından Avrupa ve dünya pazarlarında büyümeyi hedeflemektedir.

info@facilisracing.com

Category
Girişimler