SCOUTIUM

About This Project

Futbolseverler, futbolcular ve kulüpler için bir pazar yeri oluşturan kitle kaynaklı futbolcu gözlemciliği platformu Scoutium, Türk futbolundan başlayarak tüm dünyada oyuna etki etmeye hazırlanıyor. Girişim, keşfedilmeyi bekleyen ancak izlenmeyen futbolcuların ve futbolcular hakkında yeterli bilgiye erişemeden transfer yapan kulüplerin bu sorunlarını, futbola daha fazlasını vermeye hazır milyonlarca futbolseveri oyuna dâhil ederek çözmeyi amaçlıyor.

 

Üç kurucu ortağın fikri hayata geçirmeye karar vermesiyle Nisan 2017’de İTÜ ARI Teknokent’e bağlı İTÜ Çekirdek Kuluçka Merkezi bünyesinde faaliyete geçen Scoutium’un ekibi İTÜ, ODTÜ ve Boğaziçi öğrenci ve mezunlarından oluşuyor. Scoutium, futbolseverlerden profesyonellerin belirlediği formatlarda aldığı futbolcu değerlendirmelerini gelişmiş algoritmalar ile süzgeçten geçirip, kulüplerin hizmetine oyuncular hakkında daha geniş ve sağlıklı bir bilgi havuzu sunuyor. Sistem, aynı zamanda kullanıcılar arasında isabetli değerlendirmeler yapanları ve futbol gözlemciliğine yatkın olanları da tespit ediyor ve yine profesyonellerin yapacağı mülakatlarla uygun bulunan kullanıcılar ‘Scoutium Gözlemcisi’ olarak tescillenip ve bu seçilmiş kullanıcıların kulüp ve futbolcuların açacağı ücretli görevleri gerçekleştirmeleri sağlanıyor.

 

Scoutium ekibi, İTÜ Çekirdek’in sağladığı mentörlük imkanlarının yanında Göztepe, Kasımpaşa, Sivasspor gibi kulüplerden de danışmanlık ve teknik destek alıyor. Futbolseverlere gözlemcilik yeteneklerini web sitesi ve mobil uygulama üzerinden kanıtlama fırsatı veren Scoutium, yaklaşık 600.000 lisanslı futbolcu, 7.000 kulüp ve on binlerce futbol profesyonelini barındıran Türk futbol endüstrisinin bu önemli gereksinimini karşıladıktan sonra globalde 50.000.000 futbolcu ve 400.000 kulübün bulunduğu futbol pazarına açılmayı, ardından futbolla sınırlı kalmayıp tüm dünyadaki yetenekli sporcu ve gözlemcilerin keşfedilmesine ön ayak olarak spora küresel çapta katkı sağlamayı hedefliyor.

 

Ekip en son,  İTÜ Çekirdek 2017 finalistleri arasında yer alarak, Big Bang sahnesine çıktı ve en çok yatırım/destek alan ilk üç girişimden biri oldu.

İletişim

Ayazağa Mah. Katar Cad. ARI Teknokent 3 Maslak / Istanbulhttps://scoutium.com/

info@scoutium.com

Category
Girişimler