LYKTA GREENBOX

About This Project

Giderek kirlenen doğa, hızla artan nüfus ve şehirleşme gelecekte hayatlarımızın fanuslara hapsolacağını düşündürse de, bu fanusların içerisini yaşanabilir kılmak artık mümkün. Adını İsveççe “fanus” anlamına gelen “lykta”dan alan LYKTA GREENBOX, sürdürülebilir tarım ve beslenme alanında inovatif çözümler sunmayı hedefleyen girişimciler tarafından kurulmuştur.

Bir İsveç seyahati sırasında; aylarca güneşi görmeyen ve ekilebilir tarım arazileri olmadığı için tüm sebze ve meyvelerini ithal etmek zorunda kalan İskandinav ülkelerindeki ihtiyacı görüp, çözüm sunmak adına ortak hobilerini inovatif bir bilim ve teknoloji şirketine dönüştürmek için LYKTA GREENBOX markası ile LEOS BİLİM TEKNOLOJİ A.Ş.’yi kurmaya karar vermişlerdir.

Petrol Mühendisi Ertaç ÇİFTÇİ, Avukat Melis ÇİFTÇİ ve Endüstri Mühendisi Doç.Dr.Sinan APAK’ın ortak girişimi olan LYKTA GREENBOX, daha sonra Ziraat Mühendisi, Makine Mühendisi ve Elektrik-Elektronik Mühendislerinin de katılması ile multi-disipliner bir girişim haline gelmiştir. Enerji, mühendislik, hukuk, şirket yönetimi ve pazarlama alanlarındaki 20 yılı aşkın tecrübelerine, tarım ve teknolojiye olan ilgilerini de ekleyerek, söz konusu projelerini ticari faaliyete dönüştürmeyi ve geleceğe yön veren, istihdam yaratan bir teknoloji ve inovasyon firması olmayı hedeflemektedirler.

Geliştirdikleri Aeroponik İç Ortam Bitki Yetiştirme Modülleri ile tarıma elverişli toprakları olmayan, yeterince gün ışığı alamayan, suyun yetersiz olduğu ortamlarda ve mega kentlerde organik sebze ve meyve yetiştirmek artık mümkün olmaktadır.
LYKTA GREENBOX evler ve ofisler için lykta hemma-wall, lykta hemma-table ve lykta-desktop isimlerinde üç farklı boyutta ve tasarımda ürünlerden oluşmaktadır. Ayrıca çocuklar için Sihirli Fasulyeler isimli eğitici bir ürünleri de bulunmaktadır.
Geleceğin evleri ve ofisleri için de çözümleri olan LYKTA GREENBOX ekibi, akıllı bahçeleri olan binalar için yenilikçi mimarlık firmaları ile ortak çalışma yürütmektedir.

info@lyktagreenbox.com

Reşitpaşa Mah. Katar Cad. Teknokent Arı 1 Sit. No:2/5/19 Sarıyer-İstanbul

Category
Girişimler