ACROME

About This Project

Günümüzde endüstriyel robotlar, değişen iş şartlarına göre insanlar tarafından tekrar programlanabilen ve kendisini yeni şartlara uydurabilen çok fonksiyonlu cihazlardır. Endüstriyel robotlar, yüksek teknoloji otomasyon araçlarıdır ve imalat, otomotiv, gıda vb. birçok sanayi sektöründe oldukça kritik bir role sahiptirler.  Daha hızlı, daha kaliteli ve daha düşük maliyetli bir üretim anlayışı benimsemiş sanayilerde endüstriyel robotlar vazgeçilmez araçlar arasındadır.

 

 

Endüstriyel robotların bu önemine rağmen, endüstriyel robot kullanımını zorlaştıran hatta bazı durumlarda imkânsız hale getiren engeller mevcuttur. En önemli engellerden biri endüstriyel robotların yüksek maliyetli otomasyon araçları olmalarıdır. Gerekli olan yatırım maliyetlidir ve çoğu durumda işletmelerin satın alma gücünü aşmaktadır. Yatırım maliyetlerinin yüksekliğine karşılık, robotların programlanma maliyeti, maliyetler arasında en büyük paya sahiptir. Bir diğer nokta da robotların insanlarla beraber çalışamamalarıdır. Robotların iş güvenliği açısından güvenlik kafesi ardında çalışmaları ekstra maliyetlere yol açmakta ve esnek olmayan bir üretimin yapılmasına neden olmaktadır. Günümüz endüstriyel robot teknolojisi bu nedenlerden dolayı erişimi ve ulaşılabilirliği zor bir teknolojidir.

 

ACROME ekibi endüstriyel robot teknolojisini daha ulaşılabilir, erişimi daha kolay bir teknoloji haline getirmek amacıyla yola çıktı. Kolay satın alınabilir, herhangi bir teknik altyapıya sahip olmadan da kolayca programlanabilen, insanla beraber çalışabilen ve bunun da ötesinde insanla iletişim içinde olan endüstriyel robotlar geliştirmeyi hedefliyor. Sanayi işletmelerini endüstriyel robotlar gibi yüksek teknoloji araçlarıyla tanıştırmak, ülke sanayinin teknolojik altyapısını güçlendirmenin yanında global pazarda rekabet gücünü artırmaktır.

 

 

ACROME veri toplama ve enstrümantasyon çözümlerinde bir dünya lideri olan National Instruments ile de iş ortağıdır. ACROME, National Instruments ile yaptığı işbirliği kapsamında Mekatronik Eğitim ve Araştırma Kitleri çalışması yürütüyor.

 

 

THY’nin kaliteli ve uygun maliyetle uçak ve uçak komponenti bakımları ile teknik eğitimlerinin yapıldığı yeni oluşumu TURKISH HABOM bünyesinde başlatılan ilk test cihazı yazılım geliştirme projesi ACROME tarafından yapılıyor. Yine Vestel tarafından imal edilen parçanın doğru imal edilip edilmediğini otomatik olarak kontrol eden Görsel Kontrol Sisteminin Robot aksamı da ACROME tarafından geliştiriliyor.

İletişim

ITU Teknokent, ARI4 Binası Koruyolu, Maslak - Istanbulinfo@acrome.net

https://www.acrome.net

Category
Girişimler