İTÜ ÇEKİRDEK GİRİŞİMLERİ 6 YILDA 415 MİLYON TL’LİK DEĞERLEMEYE ULAŞTI

i̇tü çeki̇rdek gi̇ri̇şi̇mleri̇ 6 yilda 415 mi̇lyon tl’li̇k değerlemeye ulaşti 1

İTÜ ÇEKİRDEK GİRİŞİMLERİ 6 YILDA 415 MİLYON TL’LİK DEĞERLEMEYE ULAŞTI

En iyi üniversite kuluçka merkezleri arasında dünyada 18. ve Avrupa’da 8. sırada olan İTÜ Çekirdek, Türkiye’de teknoloji tabanlı girişimciliğin önemli ölçüde yaygınlaşmasını sağlarken, ülke ekonomisine de katkı sağlıyor. Türkiye’nin dört bir yanından girişimcilere hayallerini girişime dönüştürmek için gerekli sermaye kaynağına erişme fırsatı sunan İTÜ Çekirdek, kurulduğu 2012 yılından beri birbirinden iddialı 24.832 girişim başvurusu aldı ve yapılan değerlendirmeler sonucunda toplam 1.150 girişime ve 3.450 girişimciye destek verdi. İTÜ Çekirdek’in sunduğu fırsatlar sayesinde toplam 35 milyon TL değerinde yatırım alan girişimlerin toplam cirosu 55 milyon TL, toplam değerlemesi ise 415 milyon TL oldu. Sadece 6 yılda 175 girişimin aldığı desteklerle başarılı olmasını ve şirketleşmesini sağlayan İTÜ Çekirdek, 500’den fazla istihdam yarattı.

 

Başvuranların yaş ortalaması 29,49

İş fikirlerine sunduğu desteklerle ülke ekonomisine katkı sağlayan İTÜ Çekirdek’e başvuranların yaş ortalaması 29,49, başvuran kadın girişimci oranı ise yüzde 18. Bu veriler özellikle gençlerin yeni iş fikirlerini hayata geçirmek için adım attığı sonucunu ortaya çıkarırken, başvuran 5 kişiden 1’inin kadın olduğu sonucunu da gözler önüne seriyor.

 

6. yılında Big Bang Startup Challenge 5 milyon TL’yi aşan yatırım ve hibe imkânı sunuyor

Dünyada girişimcilere en fazla kaynak sağlayan ilk üç girişimcilik yarışması arasında yer alan Big Bang Startup Challenge ile hayatı etkileyecek girişimcileri, yatırımcı ve kurumsal şirketlerle buluşturan İTÜ Çekirdek; bilişim teknolojilerinden, finansa, inşaattan, gıdaya, eğitimden, sanata ve sağlık sektörüne kadar birçok alanda birbirinden iddialı teknoloji girişimlerini  yatırımcılarla buluşturmaya devam ediyor. Bu yıl 6.sı gerçekleşen Big Bang Startup Challenge’da 5 milyon TL’yi aşan yatırım ve hibe imkânından pay almak için yarışan girişimler, 23 Kasım’da Uniq İstanbul’da “etki” temasıyla gerçekleşecek final etkinliğinde sahneye çıkacak. Final etkinliğinde geleceğin teknolojilerine şahit olmak ve girişimcilerin final heyecanını paylaşmak isteyen herkes, https://bigbang.itucekirdek.com/adresinden kayıt olarak etkinliğe katılabilecek.

i̇tü çeki̇rdek basin