NANOGRAFEN

About This Project

Yeni nesil araçlarda iç ve dış donanımda karbon kullanımının arttırılması ile ağırlığın azaltılması sağlanarak yakıt tüketimi düşürülebilmektedir. Grafen üstün mekanik, termal ve elektriksel özellikleri sayesinde hafif, dayanıklı ve uzun ömürlü kompozit üretiminde büyük ilgi görmektedir. Ayrıca, grafen 21. yüzyılın mucize malzemesi olarak adlandırılmaktadır ve hafifletilmiş kompozit malzemelerde pazar büyüklüğü 20 milyar dolar olarak gösterilmektedir.
Grafenin otomotiv uygulamalarında önemli yeri bulunmaktadır. Otomotiv kompozit parka imalatında vakum infüzyon ve vakum torbalama teknikleri yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu tekniklerde çeşitli epoksi reçineler kullanılmaktadır. Çoğu da ithal edilmektedir.  Proje kapsamında yerli reçine formülasyonları grafen ile geliştirilip reçinenin mekanik mukavmeti arttırılması ve elektriksel özellik kazandırılması hedeflenmektedir. Özellikle araçların dış gövdesinde karbon fiber kullanımına yönelmeden dolayı geliştirilecek olan epoksi reçineler parka birleştirmede rahatlıkla kullanılacaktır. Ayrıca, grafen hem epoksi matrisine hem de karbon fiber arayüzeyine yerleştirilebilecektir.
Projenin en önemli kısımlarından biri grafen üretim maliyetlerinin düşürülecek olmasıdır. Otomotiv sektöründe üretim kapasiteleri ton ölçeğinde olduğundan dolayı üretim maliyetlerinin düşürülmesi grafenin ticarileşmesini de hızlandıracaktır. Önerilen projede atık lastik  pirolizinden elde edilen karbon malzeme grafen üretiminde ham madde kaynağı olarak kullanılacak ve geliştirilen geri dönüşüm prosesi ile elde edilecek karbon malzeme grafen gibi üstün özelliklere sahip olacaktır.
Elde edilecek olan ürün termoset reçinelere çok düşük oranlarda (%0.05-%5) homojen bir şekilde dağıtılabilecektir. Bununla beraber, grafen yakıt veriminin artması için lubrikant, uzun ömürlü ve hafif batarya ve akü üretiminde elektrot malzemesi ve aracın iç donanımında kullanılan plastiklerde güçlendirici ve hafifletici olarak da kullanımı mümkündür. Böylelikle yeni nesil araçların üretiminde karbon kullanımının arttırılması ile üretim maliyetleri de oldukça düşecektir.
Date
Category
2016, Girişimler