MD RESEARCH & DEV

About This Project

Kanser hastalarının büyük bir bölümü tedavilerinin bir aşamasında radyoterapi görmektedirler. Radyoterapi uygulamalarında kullanılan lineer hızlandırıcı cihazlarının mekanik olarak doğru çalışması tedavinin de başarısını doğrudan etkilemektedir.

 

Projenin amacı kanser tedavisinde kullanılan lineer hızlandırıcıların (LİNAK) tüm kalite kontrollerini gerçekleştirebilen tek bir cihaz geliştirmektir. Zamanında yapılması gereken testlerin yapılmaması ve LİNAK cihazında meydana gelebilecek olası sapmaların tespit edilememesi durumunda tümöre verilmesi gereken tedavi dozunun verilememesi ve tedavinin başarısız olması söz konusudur. Dolayısıyla LİNAK cihazının kalite kontrolü LİNAK cihazından daha önemlidir. Bu yüzden LİNAK cihazlarının belirli aralıklarla kalite kontrollerinin yapılması gerekmektedir.

 

Proje kapsamında geliştirilmekte olan cihaz, ışığı algılayabilen optik sensörleri, lazer dedektörleri,  elektronik devreleri ve ölçüm sonuçlarını analiz etmeyi sağlayan yazılımı ile LİNAK kalite kontrollerini gerçekleştirebilen kompakt bir cihazıdır. Ayrıca mekanik kalite kontrollerin büyük bir kısmı kullanıcının göz yardımıyla yaptığı testlerdir dolayısıyla ölçümler kullanıcıdan kullanıcıya farklılık gösterebilmektedir. Ancak UFC kalite kontrol cihazının bu ölçümleri optik sensörleri kullanarak yapmasıyla birlikte kullanıcıdan tamamen bağımsız hale gelinmektedir.

 

UFC kalite kontrol cihazı radyasyon onkolojisi bölümlerinde kullanılan LİNAK cihazlarının rutin olarak yapılması gereken kalite kontrollerinin hızlı, hassas ve doğru bir şekilde yapılmasını sağlar. Günümüzde kullanılan mekanik kalite kontrol aletlerinden daha hızlı, hassas ve kullanıcıdan bağımsız ölçümler alarak diğer alet ve ekipmanların tümünün yaptığı işi tek başına yapabilmektedir. Dolayısıyla radyasyon onkolojisi bölümlerinde kalite kontrol için harcanan süreyi azaltarak iş yükünü hafifletmektedir.

 

İletişim

Reşitpaşa Mah. Koruyolu Cad. İTÜ Ayazağa Kampüsü ARI3 Binası Kat: -2 İTÜ Çekirdek Maslak / İSTANBUL

Date
Category
2016, Girişimler