B-PREG

About This Project

B-PREG otomotiv sektöründe araçların hafifletilmesine yönelik doğal elyaf takviyeli termoplastik kompozit malzemeler geliştirmekte ve üretmektedir. Yakıt tüketimi ve CO2 emisyonunu azaltmak, elektrikli araçların menzilini artırmak için, otomotiv sektörünün en önemli çalışma alanlarından biri araçların hafifletilmesi. Sektör, araçlarda ihtiyaç duyulan yüksek mekanik ve akustik performansı sağlayan, daha hafif ve daha ince malzemelerin peşinde.

 

B-PREG Kompozit ve Tekstil A.Ş. dünyada çok yeni, Türkiye’de ise ilk olan bir malzeme geliştirdi. Doğal elyaf takviyeli tek yönlü termoplastik prepreg. Yüksek mekanik ve akustik performansa sahip olan B-PREG, mevcut alternatiflerine göre daha hafif ve daha ince. Ayrıca doğal yapısı ile oldukça çevre dostu.

 

Araçların iç trim parçalarında mevcutta cam elyaf, talaş tozu ve keçe formunda doğal elyaf içeren malzemeler kullanılıyor. Yapılan denemelerde, bu malzemelerin yerine B-PREG ile üretilen paneller kullanıldığında %70’e varan hafiflik sağlandı. Ayrıca, B-PREG, sadece 3 mm kalınlığında bir panelle, 40 dB’in üstünde ses geçiş kaybı sağlıyor. Bu da, otomotivin ihtiyaç duyduğu akustik performans için fark yaratabilecek bir seviye.

 

Ön üretim denemelerinde görüldü ki, B-PREG, otomotiv sektörünün mevcut üretim prosesleriyle de çok uyumlu. Üreticiler, büyük yatırımlar yapmadan, mevcut üretim tesisleriyle B-PREG’i kullanabilecek.

 

B-PREG’in mekanik performansı oldukça iddialı. Şu ana kadarki denemeler otomobil iç trim parçaları ile yapıldı. Önümüzdeki günlerde, firma, malzemeyi saca alternatif olarak da deneyecek.

 

Otobüs üreticileri de B-PREG ile ilgileniyor. Otobüsün taban, tavan ve yan panellerinde ihtiyaç duyulan daha hafif ve daha ince paneller için B-PREG’i denemeye hazırlanıyorlar.

 

Category
Girişimler