Türkiye Startup Ekosisteminde Yatırım Alan Girişimlerin %60’ı İTÜ Çekirdek‘ten!

türkiye startup ekosisteminde yatırım alan girişimlerin %60’ı i̇tü çekirdek‘ten! 1

Türkiye Startup Ekosisteminde Yatırım Alan Girişimlerin %60’ı İTÜ Çekirdek‘ten!

17.08.2023

2023’ün ilk 6 ayında 43 İTÜ Çekirdek girişimi 21 milyon Dolar yatırım aldı

Türkiye startup ekosisteminde yatırım alan girişimlerin %60’ı İTÜ Çekirdek‘ten!

İTÜ ARI Teknokent’in teknoloji girişimlerini desteklemek için kurduğu ve UBI Global tarafından “Dünyanın En İyi Üniversite Kuluçka Merkezi” seçilen İTÜ Çekirdek, her yıl ortalama 500 startup’ı destekleyerek Türkiye ekonomisi için milyonlarca dolarlık katma değer sağlıyor.

 İTÜ Çekirdek’te geçen yılın aynı dönemine göre bu yılın ilk altı ayında yatırım alan girişim sayısında 2,5 kat artış yaşandı. 2023 yılında Türkiye’de yatırım alan tüm startup ekosisteminin %60’ını İTÜ Çekirdek girişimleri oluşturuyor.

Ayrıca, İTÜ Çekirdek 2022’den beri sadece yerel girişimleri değil; ITU Seed adıyla uluslararası girişimleri de destekliyor. Uluslararası girişimlere sunduğu imkan ve hizmetlerinin yanı sıra bu girişimlerin İstanbul üzerinden globale açılmaları için de rehberlik ediyor. ITU Seed’e, bugüne dek 76 farklı ülkeden 400’den fazla girişim başvurdu; programa kabul edilen 46 girişim ise toplam 26 milyon dolar yatırım aldı.

İTÜ Çekirdek, her yıl ortalama 500 startup’ı destekleyerek, Türkiye ekonomisi için milyonlarca dolarlık katma değer sağlıyor. 12 yılda 4.200 teknoloji girişimini yetiştirerek, 1.400’ünün şirketleşmesine katkı sağlayan İTÜ Çekirdek, girişimlerin 10.000 kişiye istihdam yaratmalarına ve 150 milyon dolar yatırım almalarına destek olmasıyla başarısını kanıtlıyor.

İTÜ Çekirdek, bu yılın ilk 6 ayında yatırım alan girişim sayısını, geçen yılın ilk 6 ayına kıyasla 2,5 kat artırarak 43’e yükseltti. Böylece, 2023 yılında Türkiye startup ekosisteminde yatırım alan girişimlerin %60’ının kuluçka merkezi olan İTÜ Çekirdek, bu alandaki liderliğini de sürdürüyor.  Yatırım alan 43 İTÜ Çekirdek girişiminin toplam yatırım tutarı ise 21 milyon Dolar. Bu girişimler arasında 6 milyon Euro yatırım alan da var, başka girişimleri satın alarak faaliyet gösterdikleri sektörde öncü olmayı sürdüren de.

Yurt dışındaki nitelikli girişimlere ITU Seed Programı ile ev sahipliği yapılıyor

Etki alanını yerelden globale taşıyan ve bu kapsamda 2022 yılında yurt dışına ITU Seed adıyla açılan İTÜ Çekirdek, artık Türkiye dışından girişimleri de destekliyor. Uluslararası girişimler için büyük cazibe yaratan ve onları 360 derece hizmetleriyle destekleyen İTÜ Çekirdek, bunun yanı sıra globaldeki iş ortaklarıyla buluşturarak küresel girişimler haline gelmelerine de katkı sunuyor. Programa iki yıldır 76 farklı ülkeden 400+ girişim başvuruda bulunurken 46 tanesi programa kabul edildi. Desteklenen girişimler eğitim sürecini başarıyla tamamlamalarının ardından Big Bang Startup Challenge sahnesinde yer alma fırsatı yakalıyor.

İTÜ Çekirdek’in 2011 yılından bu yana yarattığı katma değere ilişkin bilgi veren İTÜ ARI Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Attila Dikbaş, “Ülkemize daha fazla katma değer sağlayabilmek amacıyla girişimcilik ekosistemini güçlendirecek programlar oluşturma ve yürütme görevimiz olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle, kurulduğumuz günden bu yana fikirden global aşamaya kadar her ölçekte girişimi desteklemeye devam ediyoruz. İTÜ ARI Teknokent ve İTÜ Çekirdek’in varlığı, Türkiye’nin teknoloji tabanlı gelişimine büyük bir katkı sunuyor. Bunu da 12 yıldır girişimcileri 360 derece destekle büyüten; ürün ve hizmetleri için küresel pazar kanallarını açan, hızlı bir şekilde gelişmeleri için tüm hizmetleri tasarlayan ve sunan ekibimiz, paydaşlarımız ve yatırımcılarımızla başarıyoruz.’’ dedi.

İTÜ Çekirdek’in elde ettiği bu başarıların bir tesadüf olmadığını dile getiren Dikbaş; ‘’İTÜ Çekirdek, bugüne kadarki başarılarının sonucu olarak, Cumhuriyetimizin 100. yılında ‘Dünyanın En İyi Üniversite Kuluçka Merkezi’ seçildi. Böylesine kıymetli bir başarıya ulaşmak hedeflerimiz arasındaydı. Küresel ölçekte yakalanmış bu başarı ile girişimcilik ekosisteminde ülkemizin adını dünyada duyurduk ve bu liderliği büyük hedeflerle devam ettireceğiz. Bu hedef doğrultusunda da geçen yıl itibarıyla ITU Seed ile yurt dışından başarılı girişimcileri artık ekosistemimizin bir parçası haline getiriyoruz. Hatta, Big Bang etkinliğimizde de kamuoyu ve yatırımlarla buluşturuyoruz.”

Big Bang Startup Challenge ile son üç yılda girişimlere 850 milyon TL’lik destek

Bu yılın mayıs ayında Dünyanın En İyi Üniversite Kuluçka Merkezi seçilen İTÜ Çekirdek’in her yıl Aralık ayında gerçekleşen Türkiye’nin en büyük girişimcilik etkinliği Big Bang Startup Challenge ise yeni girişimlerin en iyilerini belirlerken girişimleri iş ve yatırım dünyasıyla bir araya getiriyor. Bu sayede girişimciler yatırımcı ve fonların odağı haline gelerek çekirdek sermayeleriyle buluşup, potansiyel müşterileriyle tanışıyor. Bu kapsamda 2019 yılına kadarki 8 yılda girişimcilere Big Bang sahnesinde sağlanan finansal kaynaklar toplamı 95 milyon TL iken, sadece son 3 yılda Big Bang sahnesinde 850 milyon TL’lik yatırım, ödül ve hibe desteği girişimcilere sunuldu.