OTOMOTİVDE YENİ FİKİRLER ÇEKİRDEKTEN YETİŞECEK

otomoti̇vde yeni̇ fi̇ki̇rler çeki̇rdekten yeti̇şecek 1

OTOMOTİVDE YENİ FİKİRLER ÇEKİRDEKTEN YETİŞECEK

İTÜ ARI Teknokent bünyesinde, 2012 yılında faaliyete geçen ve bugüne kadar girişimcilere 5 milyon TL’yi aşan destek sağlayan Türkiye’nin önemli girişimcilik destek projelerinden İTÜ Çekirdek’te, 2015 yılı başvuruları başladı. Ticarileştirilebilir tüm projelere ve sektörlere açık olmanın yanı sıra büyük potansiyele sahip özel kategoriler açarak sektörlerin gelişimine destek sağlayan İTÜ Çekirdek’in bu yılki özel kategorisi Otomotiv Teknolojisi olacak.Çekirdek Girişimcileri İçin Yeni Alan

İTÜ Çekirdek’in Otomotiv Teknolojisi kategorisi, Türkiye’de otomotiv sektörünün sürdürülebilir rekabet avantajına sahip daha güçlü bir yapıya kavuşmasına yardımcı olmayı hedefliyor. Güvenlik sistemleri, çevre dostu üniteler, navigasyon, akıllı donanım, elektrik ve elektronik sitemler, iç-dış aydınlatma, akıllı araç yazılımları, enerji tasarrufu gibi bir otomobili oluşturan tüm parçalara ve aksesuarlara yönelik fikri ya da projesi olan girişimciler bu kategoriye başvurabiliyor.

Başvurular 3 Nisan’da Sona Erecek

Projelerin ödüllendirildiği İTÜ Çekirdek BIG BANG’de bu yıl dağıtılacak toplam ödül 1 Milyon TL olarak belirlendi. Ticarileştirilebilir bir teknoloji fikri ya da projesi olan girişimcilere, teknoloji şirketlerini kurup, geliştirmelerine olanak tanıyacak her tür desteği sağlayan İTÜ Çekirdek Otomotiv Kategorisi için son başvuru tarihi, 3 Nisan 2015.

Otomotivde Daha Fazlası Mümkün’

Türkiye’de otomotiv sektörünün 2014 yılında 23 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştirdiğine işaret eden İTÜ ARI Teknokent İş Geliştirme Direktörü Arzu Eryılmaz, İTÜ Çekirdek Otomotiv Teknolojisi kategorisinin bu alandaki yenilikçi fikirlerin gelişmesine ilham kaynağı olacağını belirterek, şunları kaydetti:

“Otomotiv sektörü Türkiye’de ihracat ve istihdam rakamlarında lokomotif sektörlerden biri konumunda. Ancak bunun daha fazlası da mümkün. Önümüzdeki 10 sene içinde otomotiv sektörünün elektrik, elektronik, yazılım ve enerji üzerine odaklanarak gelişmesi bekleniyor. Bunun da yolunun bu alanda gerçekleştirilecek inovasyon ve yapılacak ar-ge çalışmaları olduğuna inanıyoruz. Mekanikte dünya markaları arasında güçlü konumumuzu pekiştirmek ve şimdiden geleceğin teknolojilerine sahip olmak için bugünden atılacak adımlar büyük önem taşıyor. Bu anlamda İTÜ Çekirdek Otomotiv Teknolojisi kategorisi kapsamında çok şaşırtıcı fikirler göreceğimize ve bu alanda fırsatlar sunulduğu takdirde girişimcilerimizin ne denli yetkin olduklarına tanıklık edeceğimize inanıyoruz.”

Girişimcilere sağladığı 800 metrekarelik açık ve kapalı ofis, laboratuvar, seminer ve toplantı salonları ile bir girişimcinin ihtiyacı olan bütün fiziki olanakları bir arada sunan İTÜ Çekirdek;  Elginkan Vakfı, Cardtek Group, Microsoft, SAP, TEB gibi pek çok önemli kuruluşun destek ve işbirliği ile Türkiye’ye yeni teknoloji şirketleri kazandırıyor.
İTÜ Çekirdek’in parçası olmak isteyen girişimcilerin, otomotiv kategorisi için 3 Nisan 2015’e, diğer tüm sektörler için 13 Mart 2015’e kadar başvuru yapması gerekiyor. Başvuru için tıklayınız.