ITU GATE’İN YENİ DÖNEMİ İÇİN BAŞVURULAR BAŞLADI!

itu gate'i̇n yeni̇ dönemi̇ i̇çi̇n başvurular başladi! 1

ITU GATE’İN YENİ DÖNEMİ İÇİN BAŞVURULAR BAŞLADI!

Girişimciler için pasaportlarını hazırlama vakti geldi:ITU GATE’in   Yeni Dönemi İçin Başvurular Başladı!

ITU GATE Yeni Döneminde de Girişimcileri Yurtdışına Taşımaya Devam Ediyor!

İTÜ ARI Teknokent’in bu yıl ikincisini düzenleyeceği “ITU GATE Uluslararası Hızlandırma Programı” için başvurular başladı. İTÜ ARI Teknokent’in 2015 büyüme hedefleri doğrultusunda küresel pazarlara açılmasının önemli bir ayağını oluşturan program, ürün ve servisleri uluslararası piyasalarda yer almaya hazır teknoloji tabanlı firmalara, iş geliştirme desteği ve uluslararası müşteri ve yatırımcılarla bir araya getirme imkanı sunuyor. “ITU GATE Uluslararası Hızlandırma Programı” için son başvuru tarihi ise 1 Mayıs Cuma, 2015.

Programa katılacak olan firmalara öncelikle uluslararası tecrübeye sahip profesyoneller tarafından tamamen ücretsiz olarak, iş modeli geliştirmeden pazar araştırması ve analizine mini MBA eğitimleri verilecek. 6 haftalık eğitim süreci mentorluk, iş geliştirme atölyeleri ve müşteri odaklı sunum teknikleri ve yatırımcıya sunum hazırlıkları gibi farklı konuları da kapsayacak. Eğitimi başarıyla tamamlayan firmalar arasından seçilecek olanlar daha sonra İstanbul, Chicago ve San Francisco’da  uzman ve yatırımcılarla bir araya gelerek onlara sunum yapma fırsatı yakalayacak.

İTÜ ARI Teknokent, programın yurt dışı ayağında katılımcı firmalara geçtiğimiz ay açtığı ve dünyanın en başarılı kuluçka merkezlerinden Chicago 1871’in içinde yer alan ITÜ ARI Teknokent Chicago ofisinde iş geliştirme imkanı da sunacak. Hem Chicago hem de San Francisco’da firmaların sektörüne özel doğru kişilerle randevu alınmasına yönelik destek ve danışmanlık sağlayacak.

“Yurtdışı Piyasalarına Açılmak Hayal Değil”

“ITU GATE Uluslararası Hızlandırma Programı” kapsamında girişimci firmaların uluslararası platformlarda yatırımcılarla buluşma fırsatı yakaladıklarını belirten İTÜ ARI Teknokent CMO’su Deniz Tunçalp, “Geçtiğimiz yıl başladığımız ve başarılı sonuçlar aldığımız programa bu yıl da devam ederek, Türkiye’deki girişimcilerin uluslararası arenada kendilerini tanıtmalarına destek olmaktan mutluluk duyuyoruz. Henüz ilk senemizde elde ettiğimiz başarılı sonuçlar bizi dünyanın en saygın üniversitelerinin de kuluçka merkezlerinin bulunduğu Chicago 1871’in içinde kendi ofisimizi açmaya yöneltti. Süreç sonunda İTÜ ARI Teknokent Chicago ofisimizi hizmete soktuk. Teknoloji tabanlı girişimci firmalarımızın dünyanın en iyi kuluçka merkezlerinin ekosistemlerinde mevcut ve potansiyel yatırımcılarla bir araya gelmesinin bu alanda sürdürülebilir bir başarı yakalamalarında önemli bir adım olduğunu düşünüyoruz. Bu süreçte biz de kendilerine verdiğimiz eğitimlerden danışmanlığa, strateji geliştirmeden işbirlikleri kuracakları yatırımcılarla tanıştırmaya kadar her konuda yanlarında oluyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

ITU GATE Uluslararası Hızlandırma Programı’nın ilk döneminde yatırımcıların, Türkiye’den gelen girişimcileri   yenilikçi ve merak uyandırıcı buldukları gözleminde bulunan Tunçalp, ”Amerika’ya giden 9 firmadan biri olan ve hastanelerdeki verimliliği artırmaya yönelik radyo frekansı ile tanıma (RFID) temelli çözüm sunan Borda’nın bugün Türkiye’de 21 hastane ile anlaşması bulunuyor. Önümüzdeki dönemde de toplam 6 milyon dolarlık satış bekleyen Borda, ABD’deki hızlandırıcı programını tamamladıktan sonra beş potansiyel müşteriye ulaştı. Zebra (Motorola Solutions) ile bir ortaklığa imza atıp, ABD’de 2 bin 500’den fazla hastaneye ulaşacak bayi/distribütör firma ile anlaştı.
Perakende sektöründe ürün performansı ve karlılığı arttırıcı bulut tabanlı çözümler üreten Big Data Analytics şirketi Invent Analytics (www.inventanalytics.com) ise 2015’te ABD pazarına girmeyi hedefliyor. ITU GATE’in San Francisco ayağında IBM Venture Capital Investment Competition’ın finallerine kalan ve  finallerde ikinciliği kazanan Invent, ABD’li perakendecilerle masaya oturdu. 2015’in ilk çeyreğinde 1 milyon doların üzerinde hizmet sözleşmesi imzalayarak seneye hızlı başladı.  Bu başarı hikayeleri hem yaptığımız işin doğruluğunu bir kez daha göstermiş oluyor hem de gelecek hedeflerimizi büyütmemizde bizlere büyük bir motivasyon kaynağı sağlıyor.   ITU GATE sayesinde birçok başarılı girişimcinin uluslararası pazarlara açılarak büyük başarılar yakalayacağına inancımız tam. Bu alanda kendini geliştirmek isteyen tüm firmaları programımıza bekliyoruz.” dedi.