İTÜ ÇEKİRDEK MELEK YATIRIMCILARI BEKLİYOR

İTÜ ÇEKİRDEK MELEK YATIRIMCILARI BEKLİYOR

Avrupa’nın en iyi 2’inci, dünyanın ise en iyi 3’üncü kuluçka merkezi olan İTÜ Çekirdek, melek yatırımcılara Türkiye’nin en iyi girişimci adaylarına yatırım yapma fırsatı sunuyor.

 

İTÜ ARI Teknokent bünyesinde 2011 yılında kurulan ve Avrupa’nın en iyi 2’inci, dünyanın ise en iyi 3’üncü kuluçka merkezi olan İTÜ Çekirdek, Türkiye’nin dört bir yanından gelecek melek yatırımcıları bekliyor. İTÜ Çekirdek; melek yatırımcılar, melek yatırım ağları ve risk sermayesi şirketlerini, en az 60 bin TL yatırım yapmaya davet ediyor. Böylelikle yatırımcılar binlerce başvuru arasından süzülüp gelen, Türkiye’nin geleceğine katkı sunabilecek teknoloji girişimlerini geliştiren girişimcilerle tanışacak. ABD’de toplam melek yatırım miktarının yaklaşık 21 milyar dolara ulaştığı günümüzde, Türkiye’de melek yatırım, girişim sermayesi ve özel sermaye yatırımları toplamda sadece 177 milyon dolarlık bir tutarda gerçekleşiyor. İTÜ Çekirdek’in çağrısına cevap verecek yatırımcılarla birlikte Türkiye’deki toplam yatırım tutarlarında olumlu gelişme yaşanması hedefleniyor.

 

Türkiye’nin en iyi girişimci adayları ile ilk kez tanışma fırsatı!

Big Bang 2018 jürisinde yatırımcı olarak yer almak için, tercihen daha önce bir girişimciye yatırım yapma tecrübesi olan yatırımcıların; Big Bang 2018 sürecinde tanışacağı en az bir girişime, en az 60 bin TL yatırım yapmaya söz vermesi gerekiyor. Eğer yatırımcı daha önce melek yatırım tecrübesine sahip değilse, İTÜ ARI Teknokent gerekli temel bilgi ve yönlendirmeleri de sağlıyor. Böylece, yatırımcılar binlerce başvuru içinden süzülüp gelen, teknoloji kullanarak rekabette avantaj yakalamayı hedefleyen, Türkiye’nin en iyi girişimci adayları ile ilk kez tanışma fırsatı yakalıyor. Girişimcilerle müzakere edip yatırımda anlaşan yatırımcılar, yatırım kararlarını Big Bang 2018 sahnesinden ilan edecek.

 

Son altı yılda 3 bin 450 girişimciye destek

Bugüne kadar katılan girişimcilerin 50 milyon TL’yi aşan yatırım aldığı Türkiye’nin en önemli girişimcilik programlarından İTÜ Çekirdek, son yedi yılda ülke genelinde 1.150 girişim ve 3.450 girişimciye destek verdi. Sadece 2017 yılında 10 binden fazla başvurunun geldiği İTÜ Çekirdek’in final etkinliği Big Bang Startup Challenge’da girişimlerini sahneleyen 20 finalist ve bazı yarı finalist gruplar, ikinci tur yatırımlarını alan İTÜ Çekirdek girişimleriyle birlikte tam 17 milyon TL’lik hibe ve yatırımlardan pay aldı. Bu yıl da İTÜ Çekirdek’e başvuran girişimler 17 milyon TL’yi aşan ödül ve yatırımdan pay almak adına çalışmalarını yürütecek.

Teknolojiye dayalı ürün ve hizmete dönüşebilir girişimi olan her yaştan girişimci, İTÜ Çekirdek’te yerini almak için www.itucekirdek.com internet sitesi üzerinden başvurusunu gerçekleştirebilir.

 

 

İTÜ Çekirdek Hakkında

Avrupa’nın en iyi 2’inci, dünyanın ise en iyi 3’üncü kuluçka merkezi olan İTÜ Çekirdek Erken Aşama Kuluçka Merkezi, 2011 yılından beri toplam 1.150 girişime ve 3.450 girişimciye destek verdi. 50 milyon TL’yi aşkın yatırım alan girişimlerin toplam değerlemesi 415 milyon TL’yi aştı. Sadece altı yılda yüzlerce girişimin aldığı desteklerle başarılı olmasını ve şirketleşmesini sağlayan İTÜ Çekirdek, 500’den fazla kişiye istihdam yarattı. Her yıl binlerce girişimin başvurduğu İTÜ Çekirdek, sürekli artan paydaş sayısı ile girişimcilik ekosistemine değer katmaya devam ediyor.

 

Detaylı bilgi için

İTÜ ARI Teknokent / Melike KUŞ / 0536 889 57 16/ melike.kus@ariteknokent.com.tr

Feveran İletişim / Demet TELKEŞ / 0533 643 24 57 / demet@feveraniletisim.com

 

21.03.2018