İTÜ Çekirdek Dünyanın En İyi Kuluçka Merkezi Seçildi

i̇tü çekirdek dünyanın en i̇yi kuluçka merkezi seçildi 1

İTÜ Çekirdek Dünyanın En İyi Kuluçka Merkezi Seçildi

Cumhuriyet’in 100. yılında tarihi başarı!

 

İTÜ Çekirdek, 94 ülkede 1895’den fazla kuluçka ve hızlandırma merkezinin hizmet, performans ve çıktılarına dair verileri karşılaştırarak endeks oluşturan UBI Global’in açıkladığı listede en zor ve büyük kategoride “Dünyanın En İyi Kuluçka Merkezi” seçildi. İTÜ Çekirdek bu sonuçla birlikte Türkiye’den zirveye yerleşen ilk kuluçka merkezi olmayı başardı.

Türkiye’nin girişimcilik ve inovasyon üssü İTÜ ARI Teknokent bünyesindeki İTÜ Çekirdek, dünyadaki kuluçka merkezlerini karşılaştırıp sıralayan ve bu konuda dünyanın en saygın kurumlarından biri olan İsveç merkezli UBI Global endeksine göre Üniversitelere Bağlı Kuluçkalar kategorisinde Dünyanın En İyi Kuluçka Merkezi ünvanını kazandı. 94 ülkedeki 1895’den fazla kuluçka ve hızlandırma merkezi verilerinden oluşan endeks ile otorite kabul edilen UBI Global’in açıkladığı değerlendirmede; merkezlerin aldığı başvuru sayıları, mentor, destekçi ve eğitmen havuzları, girişimcilere sağlanan hizmetler, başarılı girişimci sayıları, yaratılan istihdam, yatırım ve ciro gibi kriterler ele alındı. Belçika’da düzenlenen, Belçika Başbakanı Alexander De Croo’nun ve Gent Belediye Başkan Yardımcısı Sofie Bracke’nin açılışını yaptığı törende dünyanın en iyi kuluçka merkezi olarak açıklanan ve bunu Türkiye’de başaran ilk kuluçka merkezi olan İTÜ Çekirdek, söz konusu endekste hem “hizmetlerinin kapsamı ve etkisi” hem de “çıktılarının başarısı” ile değerlendirildi. Diğer bir deyişle İTÜ Çekirdek bu başarıya; teknoloji girişimlerine sunduğu eğitim, danışmanlık, mentorluk, network, laboratuvar, patent ve endüstriyel tasarım hizmeti, kurumsal iş ortakları, PR desteği ve tohum sermaye gibi hizmetlerin yanı sıra İTÜ Çekirdek’ten destek alan girişimlerin büyüme, yatırım alma, istihdam yaratma gibi başarı kriteri de incelenerek ulaştı.

“Yarattığımız yerel ve bölgesel değer küreseldeki gücümüzün teminatı oluyor”

i̇tü çekirdek dünyanın en i̇yi kuluçka merkezi seçildi 6

 İTÜ ARI Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Attila Dikbaş

Cumhuriyet’in 100. Yılı ve İTÜ’nün 250. yaşında elde edilen başarıya dair görüşlerini paylaşan İTÜ ARI Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Attila Dikbaş, etkinlikteki konuşmasında İTÜ Çekirdek’in sayısal bilgilerini vererek küresel ölçekteki yerini açıkladı. Dikbaş konuşmasında  “Dünyanın en köklü ve en iyi üniversitelerinin kuluçka merkezleri değerlendirilmesini de yapan UBI Global, bir önceki Üniversite Kuluçka Merkezlerinin sıralamasında yerimizi ilk beş arasında açıklamış ve o zaman hedefimizi 1.’lik olarak belirlemiştik. Nitekim bu amacımızı kısa sürede gerçekleştirip ülkemiz için çok değerli olan bu anlamlı yılda büyük bir başarıya imza attık. İTÜ ARI Teknokent olarak kurulduğumuz günden bu yana teknoloji firmalarına ve girişimcilere teknoloji geliştirmeleri ve bunu ticarileştirmeleri için uygun ortam ve olanakları sunuyoruz. İTÜ ARI Teknokent’in 20. kuruluş yılında, İTÜ Çekirdek olarak, yarattığımız yerel ve bölgesel değer, yaptığımız tüm iş birlikleri ve çalışmalar sayesinde Türkiye’nin ve İstanbul’un küresel bir “hub” olmasında, girişimcileri ile teknolojiye dayalı milli kalkınma seferberliğinde güçlü ve önemli rol oynuyoruz. Bu bağlamda girişimcileri 360 derece destekle büyüten, ürün ve hizmetleri için küresel pazar kanallarını açan, hızlı bir şekilde gelişmeleri için tüm hizmetleri tasarlayan ve gerçekleştiren İTÜ ARI Teknokent’in 2011 yılında kurulan girişimcilik programı İTÜ Çekirdek’in elde ettiği bu başarı bir tesadüf değildir. Bu hedefli başarıda, tüm desteğini ve emeğini sunan İTÜ ARI Teknokent’in kurucularına, değerli Yönetim Kurulu Üyelerimize ve 20 yıl içinde İTÜ ARI Teknokent’e emek vermiş tüm yöneticilerine, girişimcilerine, mentorlarımıza, yatırımcılarımıza, kurumsal paydaşlarımıza ve tabii ki, bu eşsiz operasyonu yöneten kıymetli ve güçlü ekibimize şükran ve teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

“İTÜ Çekirdek ile geleceğe yön verecek teknolojiler ilk adımlarını bugünden atıyor”

i̇tü çekirdek dünyanın en i̇yi kuluçka merkezi seçildi 7

İTÜ ARI Teknokent Girişimcilik Programları Direktörü Arzu Eryılmaz

İTÜ Çekirdek kurucusu İTÜ ARI Teknokent Girişimcilik Programları Direktörü Arzu Eryılmaz ise UBI Global’ın yaptığı röportaj kapsamında İTÜ Çekridek olarak elde ettikleri dünya birinciliğinden dolayı gurur duyduğunu belirterek girişimcilere çağrıda bulundu. “İTÜ Çekirdek’in Ön Kuluçka ve Kuluçka Programlarının yanı sıra yerel ve global hızlandırma programlarımızla da girişimlerimizi destekliyoruz. İTÜ Çekirdek’i, eğitimden mentorluğa, kamu fonlarından VC yatırımlarına, laboratuvar imkanlarından patent desteklerine, PR desteğinden satış ve işbirliği olanaklarına kadar “bir teknoloji girişiminin ihtiyacı olan her şey”i sağlayan bir kuluçka merkezi olarak konumlandırma hedefiyle hız kesmeden çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

i̇tü çekirdek dünyanın en i̇yi kuluçka merkezi seçildi 8

İTÜ Çekirdek Kuluçka Merkezi Müdürü Yunis İsmayil

İTÜ Çekirdek Kuluçka Merkezi Müdürü Yunis İsmayil ise UBI Global tarafından düzenlenen etkinlik bünyesindeki ‘Derin Teknoloji Girişimleri’nin gelişimini konu alan panele katılarak, İTÜ Çekirdek’in bu alanda sunduğu hizmetlere değindi. Değişen teknolojik koşullara ayak uyduran, girişimlerin ihtiyaçlarını doğru analiz eden ve bu ihtiyaçlara yönelik kapsamlı programlar hayata geçirebilen kuluçka merkezlerinin başarılı olabileceğine vurgu yapan Sn. İsmayil İTÜ Çekirdek’in sayısal verilerini de katılımcılarla paylaştı; “12 yılda 4.200 girişime destek olduk; artık her yıl İTÜ Çekirdek’e 500 startup kabul ediyoruz. Desteklediğimiz girişimler bugün dünyanın dört bir yanındalar. 4.200 girişimden 1200’ü şirketini kurdu ve faaliyetlerine başarıyla devam ediyorlar. 250 tanesi 145 M $dan fazla yatırım aldı ve 9.000 kişi istihdam ediyorlar. Son 4 aydır her hafta 1 ya da 2 girişimimiz yatırım alıyor.”

i̇tü çekirdek dünyanın en i̇yi kuluçka merkezi seçildi 9

17.05.2023