İPA-İTÜ Girişimcilik Merkezi’nde İTÜ Çekirdek Girişimlerinden Deprem Çözümleri Semineri Gerçekleşti

i̇pa-i̇tü girişimcilik merkezi’nde i̇tü çekirdek girişimlerinden deprem çözümleri semineri gerçekleşti 1

İPA-İTÜ Girişimcilik Merkezi’nde İTÜ Çekirdek Girişimlerinden Deprem Çözümleri Semineri Gerçekleşti

İPA-İTÜ Girişimcilik Merkezi’nde İTÜ Çekirdek Girişimlerinden Deprem Çözümleri Semineri Gerçekleşti

İTÜ Çekirdek Girişimlerinden Deprem Çözümleri semineri, ‘İPA-İTÜ Girişimcilik Merkezi’nde gerçekleşti. Seminer, İPA Genel Sekreteri ve Yüksek Şehir Plancısı Oktay Kargül’ün açılış konuşması ile başladı. Oktar Kargül, konuşmasında; Ocak ayında açılışı yapılan merkezin ilk fiziki etkinliği olduğuna ve etkinliklerin devam edeceğine değindi.

‘’Bu merkez, deprem planı oluşturmak, yeni fikir ve teknolojiler geliştirmek adına gençlerin ve girişimcilerin var olması gereken önemli bir merkez.”

Ardından, İTÜ ARI Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Attila Dikbaş, katılımcılara hoş geldiniz konuşması yaptı. Prof. Dr. Attila Dikbaş konuşmasında, İTÜ ARI Teknokent’in İBB – İPA ile iş birliği sonucunda açılan ve şehrin merkezinde yer alan İPA-İTÜ Girişimcilik Merkezi’nin girişimcilik ekosistemi için rol model; gençler, girişimciler ve akademisyenler için ise odak noktası olacağına değindi.

Dikbaş: ‘’Şehir merkezinde böyle bir uydu kuluçka merkezi, Türkiye’de ilk kez, İTÜ ARI Teknokent’in İBB – İPA ile iş birliği sonucunda kuruldu. Tüm Teknokentler için rol model; gençler, girişimciler ve akademisyenler için ise odak noktası olacak” dedi.

‘’Böyle bir acı yaşamamak için bilim ve teknoloji üretmeye tam gaz devam etmeliyiz’’

İTÜ Çekirdek Girişimlerinden Deprem Çözümleri semineri, ‘İPA-İTÜ Girişimcilik Merkezi’nde gerçekleşti. Yaşanan deprem afeti sonrasında yaraların sarılması için İTÜ ARI Teknokent’in Kuluçka Merkezi İTÜ Çekirdek’li girişimciler tarafından gönüllü olarak geliştirilen uygulama ve çözümler deprem bölgesinde yardıma ihtiyacı olan birçok insana ulaştı.

Yaşanan felaketin ilk gününden itibaren İTÜ Çekirdek girişimleri deprem çözümü geliştirdi.  Yaklaşık olarak 40 İTÜ Çekirdek girişimi, deprem sonrası yeni bir proje üretti veya var olan projelerini geliştirdi. Bu girişimlerden 5 tanesi İTÜ Çekirdek Girişimlerinden Deprem Çözümleri seminerine konuşmacı olarak katıldı ve geliştirdikleri deprem çözümlerini anlattı.

İTÜ Çekirdek Girişimcilik Merkezi Müdürü Yunis İsmayıl tarafından modere edilen seminerde; İTÜ Çekirdek Girişimlerinden, inşaat teknolojisi geliştiricisi Bimcrone, drone teknolojisi geliştiricisi Hummingdrone, ev ve oda kiralama platformu Kanka Host, şebekesiz enerji üreticisi RPEG Enerji ve ebeveyn-çocuk danışmanlık platformu Kidolog’un ekip sözcüleri konuşmacı olarak yer aldı. Girişimciler, geliştirdikleri çözümlerden ve yaşadıkları deneyimlerden bahsettiler. Afetler gerçekleşmeden önce, çözüm geliştirilebilecek girişimlerin hem maddi hem de manevi olarak desteklenmesi gerektiğini vurguladılar.

Yayın Kaydı: https://www.youtube.com/watch?v=FuBnrMbF0m8