Başarılı Girişimciler Chicago’da Yatırımcılarla Buluştu

başarılı girişimciler chicago'da yatırımcılarla buluştu 1

Başarılı Girişimciler Chicago’da Yatırımcılarla Buluştu

İTÜ ARI Teknokent, düzenlediği “ITU GATE Rocket Your Business” programı kapsamında Türkiye’den sekiz teknoloji tabanlı girişimci şirketi ABD’de yatırımcılarla buluşturdu. Dünyanın en başarılı kuluçka merkezlerinden 1871 Chicago’da gerçekleşen etkinlikte, seçilmiş teknoloji girişimcileri, çok sayıda uluslararası yatırımcıya ürün ve çözümlerini tanıttı.

başarılı girişimciler chicago'da yatırımcılarla buluştu 5

1871’de kalabalık bir dinleyici kitlesine kendilerini tanıtan şirketler arasında bulut tabanlı yazılım platformları ve radyo frekansı ile tanımlama (RFID) gibi bilgi teknolojisi girişimlerinin yanı sıra arıcılık ürünleri, DNA tabanlı gıda testleri ve nanomalzeme gibi farklı girişimlerin de yer alması dikkat çekti. Chicago’da uluslararası yatırımcılar, gazeteciler ve diğer girişimcilerin de yoğun ilgisini çeken grup şu şirketlerden oluştu:

KOBİ’lere yönelik bulut tabanlı yazılım çözümleri sunan Bodru (www.bodru.com)
Hastaneler için RFID temelli varlık yönetimi çözümleri sunan Borda (www.bordatech.com)
Kullanıcı davranışlarını öğrenen akıllı ev sistemleri geliştiren Ingenious (www.ingenious.io)
Perakende sektörünün tedarik performansını artırmaya yönelik iş analitiği şirketi Invent Analytics (www.inventanalytics.com)
Havacılık ve uzay, otomotiv ve enerji gibi endüstriler için yeni nesil kompozit malzemeler üreten Nanokomp (www.nanokomp.com.tr)
Arıcılık kaynaklı yeni sağlık ürünleri geliştiren SBS (www.sbs-turkey.com)
Gıda güvenliği için hızlı sonuç veren DNA analizine dayalı gıda test kitleri üreten Sentromer (www.sentromer.com)
Finansal verilerin daha iyi analizine olanak tanıyan bir yazılım platformu sunan StockGround (www.stockground.com)

başarılı girişimciler chicago'da yatırımcılarla buluştu 6

Girişimcilik dünyasının tanınmış simaları

Girişimcileri yatırımcıyla buluşturan etkinliğe, Türkiye Cumhuriyeti Chicago Başkonsolosu Ramis Şen’in yanı sıra değerlendirme paneli olarak teknoloji editörü John Pletz, kadın girişimciliğini yaymayı amaçlayan foundingmoms.com kurucusu Jill Salzman ve WeDelivr şirketi kurucusu Jimmy Odom gibi girişimcilik dünyasının tanınmış isimleri de katıldı.

Sırada Silikon Vadisi var

İTÜ tarafından bu yıl ilki düzenlenen ITU GATE programı kapsamında girişimci firmaların uluslararası platformlarda yatırımcılarla buluşturulduğunu belirten İTÜ ARI Teknokent İş Geliştirme Direktörü Arzu Eryılmaz, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Dünya’da girişimcilik ortamında hızlı bir değişim var. İTÜ ARI Teknokent olarak biz de Türkiye’de bu alandaki değişimin ve uluslararasılaşmanın öncüsü olmayı hedefliyoruz. ITU GATE programımız ile uluslararası pazarlara çıkmaya hazır 8 firmayı Amerika Birleşik Devletleri’nde birlikte çalıştığımız kuluçka merkezlerine taşıdık. Bu sayede firmalarımız, dünya lideri bu kuluçka merkezlerinin ekosistemlerinde bulunan uluslararası yatırımcılarla tanışma fırsatı buldular. Bu süreç boyunca girişimcilerimiz yeni iş ağları kurma, yurtdışındaki yeni iş modellerini inceleme fırsatlarını da yakaladılar. Bu süreçte girişimcilerimiz dünyanın önemli yatırımcılarının dikkatini çekti. Halen firmalarımız çok sayıda uluslararası firma ile iş ortaklığı ve yatırım görüşmelerini sürdürüyor. İnanıyorum ki ITU GATE sayesinde birçok başarılı girişimci, uluslararası pazarlara açılacak.  1871 kuluçka merkezi içerisinde yatırımcı ile buluşan başarılı fikirler yatırımcılar tarafından değerlendiriliyor. ITU GATE girişimcileri burada bulundukları bir aylık süre zarfında hem çok ilgi çektiler hem de kendileri çok önemli deneyimler elde ettiler.”

başarılı girişimciler chicago'da yatırımcılarla buluştu 7

Türkiye’de girişimciliği güçlendirmek ve Türkiye ekonomisi için katma değer oluşturacak projeler oluşturmak misyonuyla hareket eden İTÜ ARI Teknokent, “ITU Gate Rocket Your Business” programı ile teknoloji üreten yenilikçi firmaları yurtdışına taşıyarak, girişimci firmaların yeni iş ortaklıkları kurmalarını sağlıyor, uluslararası yatırım almanın kapısını aralıyor.

Yaklaşık üç aydır süren ITU GATE programı, ABD’deki turuna ilerleyen Silikon Vadisinde görüşme ve toplantılarla devam edecek.

ITU GATE Rocket Your Business Programı hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.