ARI Teknokent’e Avrupa’dan Ödül

ari teknokent’e avrupa’dan ödül 1

ARI Teknokent’e Avrupa’dan Ödül

İTÜ ARI Teknokent, Güneydoğu Avrupa’nın En Başarılı İnovasyon ve Hızlandırma Merkezi seçildi.

Merkezi Brüksel’de bulunan ve kurucuları arasında Avrupa Birliği (AB) ile Avrupa Kalkınma Ajansları Birliği’nin (EURADA) yer aldığı Avrupa Melek Yatırım Ticaret Örgütü (EBAN), İTÜ ARI Teknokent’in sahip olduğu ekosistemi, “The Best Innovation and Acceleration Center in South East Europe – Güneydoğu Avrupa’nın En Yenilikçi ve Hızlandırıcı Merkezi” seçti. Ödül, EBAN tarafından Avrupa’da ilk kez İstanbul’da gerçekleştirilen, 15-16 Aralık’taki Avrupa Melek Yatırım Forumunun açılış gününde, İTÜ ARI Teknokent Genel Müdürü Kenan Çolpan’a takdim edildi.

ari teknokent’e avrupa’dan ödül 3

Melek Yatırımcılar İTÜ’ye Konuk Oldu

Etkinliğin ikinci gününe ise İTÜ ARI Teknokent ev sahipliği yaptı. EBAN, TBAA-Melek Yatırımcılar Derneği ve Borsa İstanbul, daha kaliteli ve kolay finansman için Avrupa’nın en kapsamlı Melek Yatırımcılık Sertifika Programını İTÜ ARI Teknokent’te gerçekleştirdi. Yanı sıra Güneydoğu Avrupa Super Founders Demo Günü de düzenlenerek pek çok girişimci, projelerine yatırım alabilmek için Avrupalı melek yatırımcıların karşısına çıkma fırsatı yakaladı.

i̇tü çekirdek basın

ARI Teknokent Örnek ModelİTÜ ARI Teknokent’te kurulan ekosistem, girişimcilik, inovasyon ve ar-ge’den oluşan bütünün parçalarını kuran kapsamlı bir organizasyonel yapıya sahip. Kısa süre önce bünyesine Türkiye’nin ilk ve tek Enerji Teknokenti’ni katarak daha da büyüyen ARI Teknokent’te, halen 160’ın üzerinde ar-ge firması 2 bini aşkın proje yürütüyor. İTÜ Çekirdek girişimciliği öğreten, destekleyen ve fikirlerin gerçeğe dönüşmesini sağlayan bir yapı olmakla birlikte, Türkiye’den yeni dünya markaları çıkması için gerekli olanakları sağlıyor. İTÜ Çekidek’e 3 yılda 2 bin 500 proje başvurusu yapıldı, girişimcilere sağlanan destek 5 milyon TL’yi aştı. İTÜ GATE yolun başındaki küçük ve orta ölçekli teknoloji firmaları, küresel rekabete hazırlıyor. 2014’te başlayan program kapsamında 8 firma Ocak 2015’te ABD’ye gönderilerek dünyanın en önemli 2 hızlandırıcı merkezinde hem çalışma yapacak hem de iş bağlantıları kuracak. İTÜNOVA Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) ise İTÜ’de geliştirilen akademik çalışmaları ve yeni teknolojileri sanayiyle buluşturarak, ülke kalkınmasına katkı sağlıyor. İTÜ’nün teknoloji transferindeki ara yüzü olarak kurulan İTÜNOVA TTO, bir yılda 29 patent çalışması çıkarma başarısına ulaştı.