NEXTHORİZONS

About This Project

Çözüm odaklı robotik platformlar geliştiren NextHorizons, yangın söndürme, yerin altında patlayıcıları tarama/imha etme, şüpheli cisimlere müdahale gibi çeşitli görevlere uyarlanabilir ürünler geliştirmektedir. Platform görevlere göre özelleştirilebilir – DEGU, BAL PORSUĞU ve KAR LEOPARI olmak üzere – üç robotik ürün grubundan oluşmaktadır. Ürünlerle gözlem/keşif, mayın tarama, konvoya eşlik etme, yangın söndürme gibi işlemlerin insandan olabildiğince bağımsız ve güvenli şekilde yapılması hedeflenmektedir. Projenin; mayın imhası, taşınabilir yapısı, kendi kendini yönetebilmesi gibi altıdan fazla konuda patent başvurusunda bulunulmuş ve fikri koruması başlamıştır. Robotlar gücünün bir kısmını güneş panellerinden karşılayabilmektedir.

 

Proje tam otonomluk içereceğinden piyasada muadili bir ürün bulunmamaktadır. Piyasadaki robotların muhakeme yeteneği neredeyse hiç yoktur. Ayrıca bu ürünler eğitim istemekte, görevlerde ağır, hantal kalmaktadırlar. Sonuç olarak günümüzde el yapımı patlayıcılar hala güvenlik güçleri için en önemli tehdidi oluşturmaktadır. Yangının başlangıçta söndürülmesi konusunda sektörler hala çaresizdir.

 

DEGU; taşınabilirlik, suya ve darbeye dayanıklılık, yüksek gizlilik, uzun çalışma süresiyle birlikte kullanım kolaylığı ile öne çıkmaktadır.

 

BAL PORSUĞU; taşınabilirlik, kullanım kolaylığı, etkili menzili, geliştirilebilir tasarımı ile öne çıkmaktadır. Proje sırt çantası şeklinde taşınabilmektedir, dolayısıyla operasyona hazırlık süresi diğer muadilleriyle kıyaslanamayacak derecede düşüktür. Ayrıca robot, tasarımı itibariyle piyasadaki hiçbir kara aracında bulunamayacak kadar özelleştirilebilirdir. Araziye uygun paletli sistemden asfalta uyguna geçiş soketlerle 1-2dk gibi çok kısa bir sürede gerçekleşebilmektedir. Ayrıca robotun yapay zekası piyasadakilerle kıyaslanmayacak derecededir.

 

KAR LEOPARI; muhakeme yeteneği, kullanım kolaylığı, geliştirilebilir yapısı, ileri sibernetik etkileşimi ile öne çıkmaktadır.

 

NextHorizons ürünleri ile; mayın/el yapımı patlayıcıların can ve mal kaybı olmadan tespit/imhası, orman/kritik tesislerde yangının kontrolü, insan için riskli terör ve deprem bölgelerinde keşif/gözetleme gibi çeşitli insansız çözümleri kararlı şekilde sağlamayı hedeflenmektedir.

İletişim

Reşitpaşa mah. Koruyolu cad. İTÜ Ayazağa Kampüsü ARI3 Binası Kat: -2 Maslak / İSTANBUL


davutsadoglu@gmail.com

Date
Category
2016, Girişimler