CYTOKEY

About This Project

Cytokey, kromozom harvest ve yayması için otomatik bir cihaz geliştiriyor. Günümüzde kanser, kısırlık  ve  down  sendromu  gibi  birçok hastalığın  tanısı için kullanılan kromozom analizi yöntemi ile sağlıklı sonuçlar elde edilmesi laboratuvar aşamalarının başarı ile gerçekleştirilmesine bağlıdır. Oldukça zahmetli olan ve dış ortamdan kolayca etkilenebilen  örnekler ancak çeşitli laboratuvar muamele aşamalarından sonra yoruma  hazır  hale  getirilmektedir.

 

Yetişen  eğitimli  personel  ihtiyacının  fazla  olması,  laboratuvar  aşamalarının dış ortamdan  etkilenmesi yüzünden analizin başarısız olması, hastadan tekrar örnek alınması ve bu durumlara bağlı olarak maliyetin yükselmesi mevcut tekniğin dezavantajları olarak sıralanmaktadır.

 

Bütün bu sebepler göz önünde bulundurularak geliştirilen cihaz ile birden fazla hastaya ait örneği tek personel ile kısa sürede, yüksek verimlilik ve kalitede  otomatize edilebilmektedir. Böylece, raporlama aşamasına kadar gerekli  olan  laboratuvar aşamaları tek bir cihaz ile gerçekleştirilebilmekte  ve  örnekleri  yorumlama  aşamasına  hazır hale getirilebilmektedir.

İletişim

Category
Girişimler