BIKOSHU

About This Project

Bikoshu üç girişimci ortağın çocukluklarındaki mahalle konseptini sanal ortama taşıma hayaliyle doğdu. Sanal pazaryeri olarak kullanıcıların mahallelerinde bulunan restaurant, dükkan ve mağazalardan online alışveriş yapabilmelerini sağlayan Bikoshu, İstanbul’da pilot bölge seçtiği Beşiktaş ve Şişli’den sonra Sarıyer ve Ataşehir bölgelerini de ekleyerek İstanbul’da hızla yayılmakta.

 

Kurucu Ortak, Tolga Özbilün sanal mahalle hayallerini şöyle yorumlamakta: “Mahallede sipariş vermek için akla gelen ilk mecra olmaya talibiz. Tüm esnafın sanal ortamda yer aldığı bir platform üzerinden kısıtlı zamanı olan günümüz tüketicisine hız kazandıracağımızı düşünüyoruz. Esnafa verdiğimiz destek ve son kullanıcıya yaptığımız mahalle vurgusuyla mahalle bilincini ve dayanışmasını geliştirmek istiyoruz. Çok yakında bütün Türkiye’de Bikoshu aracılığıyla internet çağına ayak uydurmuş lokal kahramanlar çıkacağına inanıyoruz.”

 

Mahallende ne varsa Bikoshu kapında…
Bikoshu’nun diğer online sipariş sitelerinden en büyük farkı; bakkaldan fırına, petshop’tan kuru temizlemeye her türlü günlük tüketim ihtiyacını son kullanıcılara aynı platformda sunabilmesi. Bikoshu; Bakkal, Market, Restaurant, Fırın, Pastane, Kahve, Ofis Malzemeleri, Çiçekçi, Kozmetik, Kuruyemişçi gibi farklı dükkanları bir arada barındırmayı hedefliyor. Her büyüklükte ve her sektördeki işyeri Bikoshu dünyasının parçası olabiliyor.

 

Sıfır komisyonla esnafa tam destek…
Bikoshu’nun getirdiği en büyük yeniliklerden biri dükkan açma ve sipariş iletimini kapsayan giriş paketi için üye işyerlerinden komisyon almaması. Bikoshu Kurucu Ortağı Ceylan Ece Keremoğlu’na göre Bikoshu sıfır komisyon politikasıyla pazar yeri modelinde ezber bozuyor. Ceylan Ece Keremoğlu sıfır komisyon politikalarını “Bikoshu olarak dijital dünyanın bize verdiği maliyet avantajlarını üye iş yerlerimize yansıtmak istiyoruz, bu açıdan da temel hizmetlerimizi bedava vererek üyelerimizi, özellikle küçük esnafı, destekliyoruz. Bu politikamızın aynı zamanda bize hizmet kapsamımızı çok hızlı bir şekilde Türkiye çapına yaymanın kapılarını açacağı düşüncesiyle çok heyecanlıyız.” şeklinde ifade etti.

Category
Girişimler