BenzinLitre 2019 Yılına Ait Akaryakıt Alma Alışkanlıklarını Paylaştı

BenzinLitre 2019 Yılına Ait Akaryakıt Alma Alışkanlıklarını Paylaştı

Kullanıcı bazlı veri paylaşımı ile en uygun benzin, dizel ve otogaz fiyatlarını, en yakın istasyonlar gib bilgileri bulabileceğiniz bir uygulama sunan İTÜ Çekirdek girişimimiz BenzinLitre, 2019 yılın ait verilerini paylaştı.

3 milyon yol tarifi alındı

2019’da akaryakıt istasyonlarına uygulama üzerinden 3 milyon yol tarifi alındı. Bu yıl uygulamada bulunan tesis-içi özellik sayısını 40’a çıkardık (yeme-içme seçenekleri, mescit, oto-yıkama, servis, yağ değişimi vb.). Akıllı tercihler yapan sürücülerin yıl içinde en çok kullandığı özellik market ve kahve oldu.  Yıkama türlerinde en çok aranan self-yıkama hizmetleri olurken, kahve tutkunları Starbucks olan akaryakıt istasyonlarını Benzinlitre üzerinden kolayca buldu. Sürücüler birincil olarak Google Maps’i tercih ederken ikincil tercihleri Yandex Maps (Navi) oldu.
Pazar günleri yakıt almaya devam ettik, arabayı daha az yıkattık!

209 yılında, 50’ye yakın akaryakıt fiyat düzenlenmesi bildirdik. Resmi bir açıklama olmasa bile “pazartesi” günleri zam/indirim düzenlemeleri geldi. Bunu bilen kullanıcılar ve haftasonu genelde bakıma ayıranların etkisi ile pazar yakıt alma alışkanlığına devam ettik. Görece düşük satış gerçekleşen Salı-Çarşamba günlerini halk günü ilan eden istasyon sayısında artış gördük. Bir önceki yılda ağırlıklı Kadoil ve Aytemiz istasyonlarında gördüğümüz bu davranışı bu yıl farklı istasyon sahipleri ve markalara ait konumlarda da görmeye başladık. Geçen yıla göre sürücülerin araç yıkatma eğiliminde %60’a varan düşüş gözlemledik. Ülkenin ekonomik durumunun yarattığı tasarruf baskısı ve yılın ilk aylarındaki yağışlı havaların etkili olduğunu düşünüyoruz. Öte yandan self-yıkama’ya yönelik yüksek talep istasyon sahiplerinin bu alana daha çok yatırım yapmasına sebep oldu. Yine istasyon sahiplerinin yakıt alana yıkama sunduğu paketlerin geçen yıla göre arttığını gözlemliyoruz.

Uygulamaya en çok rağbet Ankara’dan gösteriliyor!

Uygulamanın en çok kullanıldığı şehirler, ülke nüfusuna paralellik gösteriyor. Ankara’da yüksek sayıda araç bulunması, başta otogaz (LPG) kullanıcılarının fazla olması ve akaryakıt istasyonlarında yaşanan yüksek rekabet dolayısıyla başkent kullanıcılarının sayısı ve aktiflik oranı nüfusa göre oldukça fazla. Öte yandan TÜİK 2018 raporuna göre, ülkemizin en kalabalık 8.ili olan Şanlıurfa ise, uygulamada ilk 10’a giremedi. Bu noktada akıllı telefon sayısı ve desteklediğimiz işletim sisteminin etkili olduğunu düşünüyoruz. Benzer bir durum Samsun için geçerli. TÜİK’in aynı raporunda 16. kalabalık ilimiz Benzinlitre’de en fazla kullanım olan 9. şehir durumunda. Öte yandan, bizim bu analizde sahip olduğumuz veri “uygulamanın açıldığı şehirleri” kapsıyor. Bu bağlamda, kullanıcılar farklı şehirlerde ikamet edip, uygulamayı ise bambaşka bir şehirde açıyor olabilir. Tablo2, bu bağlamda uygulamanın aktif olarak kullanıldığı illeri, dolayısıyla sürücülerin konumlarını göstermektedir.

Istanbul 39K
Ankara 25K
Izmir 15K
Antalya 7K
Bursa 6K
Gaziantep 4.5K
Konya 3.7k
Samsun 2.8K
Diyarbakır 2.2K
 Tablo-2 Sürücülerimiz tarafından uygulamanın en çok açıldığı şehirler.

Orta yaş ve kadın sürücülerimizi arttırdık !

Geçtiğimiz yıl 18-24 ve 25-34 yaş aralığı en büyük iki yaş grubunu oluşturuyordu. Bu yıl 25-34 ve 35-44 yaş grupları toplam sürücülerimizin %60’ını temsil ediyor. Kadın sürücülerimiz ise %3’e yaklaştı. Bu yıl Android platformu, iOS’a oldukça yakınlaştırmayı başardık. Ardı ardına yapılan geliştirmeler sonucunda Benzinlitre’nin Android kullanımı %61.6’ya çıkarken, iOS %38.4’e gerileyerek, Türkiye işletim sistemi ortalamasına daha yakın bir kullanıcı kitlesine sahip olduk.

Pis tuvaletler tüketicinin hala en büyük sorunu, İzmir-İstanbul otobanı en sevilen istasyonlara ev sahipliği yapıyor

Akaryakıt sektörünün büyük markalarından birinin öncülüğünde sektöre önemli bir kazanım sağlayan “Temiz Tuvalet Projesi” tüketiciler nezdinde halen önemli bir etken olduğunu kullanıcı yorum ve geri-bildirimlerinden görüyoruz. İzmir otobanın yeni nesil akaryakıt istasyonlarının yol üstüne konumlanması ile birlikte kullanıcılarımızdan gelen temiz tuvalet özelindeki olumlu yorumlarda %20 artış oldu.. El değmeden açılan kapılar, hijyenik klozet kapakları ülkemizin batı illerinde ve ana arter yollarında artık tüketici beklentisi olarak yer etmiş durumda. Tuvaletlere “görevli çağır”, tartı, el kremi gibi ek özellikler getiren akaryakıt istasyon sahiplerinin daha fazla olumlu yorum aldığını gördük. Öte yandan, temiz tuvalet konusunda en çok tercih edilen markalara bayram ve uzun tatillerde fazla talep olması bu markaların yüksek şikayet oranlarına da sahip olmalarına neden oldu.

Köfte yemek için durduk, çünkü Köfteci Yusuf’u sevdik !

Geçtiğimiz yıl sadece iOS kullanıcılarına açık olan dinlenme tesisleri, bu yıl Android kullanıcılarına servis edilmesi ile ciddi bir kullanım sağlandı. En fazla İstanbul – Ankara arasındaki dinlenme tesisleri aranırken, bu yılın ikinci yarısında İstanbul – İzmir dinlenme tesislerine ilgi, yüksek bir artış gösterdi. Gelecek yıl, Türkiye genelinde en fazla dinlenme tesisi aranacak yol güzergahının İstanbul – İzmir olacağını net olarak öngörebiliyoruz. Benzinlitre sürücülerinin başlıca dinlenme durakları Afyon, Bolu, Yalova, Balıkesir, Kırıkkale oldu. Ülkemizde zincir sayılabilecek dinlenme tesisi markası olmadığı için kullanıcılar çok farklı sebepler ile dinlenme tesisi tercihinde bulundu.. En çok tercih edilen marka “Köfteci Yusuf” oldu. Dinlenme tesislerinde kahvaltı ve ızgara sunulması, ek hizmet olarak ücretsiz yıkama ve temiz tuvalet olmasının dinlenme tesislerine girişleri arttırdığını gördük.

“Kamyoncu lokantaları” olarak tabir edilen dinlenme tesislerimize geçen yıla göre 11 kat daha fazla yol tarifi alındı. Hem ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik durum hem bireysel sürücülerin farkındalığının etki ettiğini düşünüyoruz. Yıldırımlar, Mevlana Lokantası, Muhteşem Tesisleri yine en çok tercih edilen tır/kamyon lokantaları oldu.

Benzinlitre’nin göz bebekleri: Motorcular

Benzinlitre “motorcu” verisi araçlarım kısmına en az bir adet motosiklet eklemiş ve/veya sürücü tipi olarak motorcu belirtmiş kullanıcıları kapsıyor. Yüksek teknolojiye entegre olmuş, titiz, detaylı geri-bildirim aldığımız çok özel bir segment olan motorcular artık akaryakıt markaları tarafından da keşfedilmeye başladı. Son dönemde sektörden belli markaların buradaki oyun alanında öncü olması ile genelde grup-toplu sürüş yapan motorcular için özel park alanları, kask rezervesi gibi bir çok farklı hizmet geliştiriliyor. Motosiklet kullanıcılarının, “motorcu dostu” konseptini önemsediği ve burada hizmet aldığı noktaya karşı sadakat beslediğini rakamlar ispatlıyor. Motorcuların akaryakıt marka ve istasyon sahipleri tarafından önceliklendirilmesinde fayda var. Bunu çok iyi yapan istasyon işletmelerinin yüksek sayıda, gruplar halinde motorcu buluşmalarına ve ticari kazancına fayda sağladığına tanıklık ettik.

Sürücülere yüzlerce hediye verdik!

Bir önceki yıl ağırlıklı akaryakıt hediyeleri verdiğimiz kullanıcılara bu yıl başta tişört olmak üzere bir çok ürün kargoladık. Bu yıl ilk defa araç bakım kiti, cüzdan, boyoz gibi gülümseten ve farklılaşan işbirlikleri ile sürücülerimiz teşekkür ettik. Bu yıl rekor miktarda yorum bırakan ve fiyat güncellemesi gerçekleştiren sürücülerimize tekrar teşekkür ederiz.

Mercedes Benz Türkiye ödülünü aldık, Almanya’daydık!

MBT ekibi tarafından en iyi 10 startup’dan biri olarak seçildik. Uygulamayı İngilizce ve Almanca versiyonlarını yayına almaya sayılı günler kaldı. Berin Yıldırım, Hüseyin Küçük ve Görkem Ünel, Mercedes’in Stuttgart merkezindeki ziyareti ve çeşitli eğitimlerin yanı sıra, akaryakıt istasyonlarını yakından inceleme fırsatı buldu. Alman sürücüler için fark yaratacak tesis özellikleri ve kullanıcıları yönlendirmek için video içerikleri hazırladık.