PROGRAM

İTÜ Çekirdek Partner Programı Neyi Amaçlıyor?

 

İTÜ Çekirdek kurulduğundan bugüne tüm Türkiye’ye açık bir erken aşama kuluçka merkezi olarak, kendisine ihtiyaç duyan tüm teknoloji girişimcilerini desteklemeyi amaç edindi.

 

İlk 6 yılda, Türkiye genelinden gelen toplam 24.832 proje başvurusu değerlendirildi, 1.150 erken aşama teknoloji girişimini oluşturan 3.450 girişimci desteklendi ve bunlardan yatırımcıları ikna edebilenler toplam 35 Milyon TL’yi aşkın yatırım aldı.

 

İTÜ Çekirdek, önceki yıllardan süzülen bilgi ve kaynakları ile yeni bir adım atarak, bilgi birikimini dünyanın dört bir yanındaki ön kuluçka merkezleri, kuluçka merkezleri ve hızlandırma programlarıyla paylaşmaya başladı.

İTÜ Çekirdek 6. yılından itibaren iyi fikirlerin yola çıktığı, girişimcilerin melek yatırımcılarıyla yatırımlarını kutladıkları Big Bang Girişimcilik Yarışması’nı tüm partnerlerinin de katıldığı bir büyük şölene dönüştürdü.

 

Böylece, İstanbul’daki bir teknoloji girişimcisi, İTÜ Çekirdek’e ön kuluçka aşamasında eriştiğinde hangi eğitim, mentorluk ve kaynaklara erişiyorsa, melek yatırımcılarla ve risk sermayesi şirketlerine nasıl ulaşma fırsatı yakalıyorsa, tüm bu imkanlar ülkemizin, hatta gözünü İstanbul’a çeviren tüm girişimcilerin erişimine açıldı.

Kimler Partner Olabilir?

 

İTÜ Çekirdek Ön Kuluçka Partner Programı, teknoloji girişimcilerine destek olmak amaçlı olarak “tanımlı bir program ve süreç” ile çalışan tüm ön kuluçka ve kuluçka merkezlerine ve hızlandırma programlarına açıktır.

 

Partner programına dâhil olmak için ilgili merkezin:

 

  • Teknoloji girişimciliğini desteklemeyi ve çevresine yaymayı amaçlaması,
  • Kar amaçlı olsun veya olmasın, öncelikle girişimcinin çıkarını koruyacak etik bir davranış biçimi göstermeyi açıkça taahhüt etmesi,
  • Sadece erken aşama girişimcilere destek olmakla ilgili çalışan en az bir tam zamanlı personelin olması,
  • Girişimcilere destek olmak için kuluçka veya ön kuluçka mekânı olarak sabit veya paylaşımlı kullanıma açık, amaçladığı ölçekle uyumlu fiziksel bir alanı olması,
  • Çevresindeki üniversite, teknopark ve diğer ilişkili paydaşlarla, sürdürülebilir bir ilişki ağına sahip olması,
  • Partnerlik sırasında seçilen başarılı grupların, yatırımcılarla tanışma toplantıları için zaman zaman İstanbul’a gönderilebilmesine ilişkin seyahat ve konaklama masrafları için gerekli kaynakları sağlamayı veya sağlatmayı amaçlaması,
  • Girişimcileri desteklemek için belirli ve tanımlı bir sürece sahip olması, girişimcilere bu süreçle ilgili bilgi veren, başvurularını toplayan bir web sitesinin bulunması,
  • İTÜ Çekirdek ile olan ön kuluçka partnerlik ilişkisinin, başladıktan sonra ilgili web sitesinde uygun biçimde duyurulması beklenmektedir.

 

İTÜ Çekirdek Partnerlik Tipleri

 

Program kapsamında Platin, Altın ve Gümüş olmak üzere 3 tip Partnerlik Tipi tanımlanmıştır.

 

Partnerlik tipine göre sağlanan olanaklar aşağıdaki gibidir: