AÇIK İNOVASYON

İTÜ Çekirdek, fikirden ticarileşebilir ürüne doğru her adımda teknoloji girişimlerine destek olurken, onların pazardaki faaliyetlerinin de başarıya ulaşabilmesi için kurumsal firmalar ile iş birlikleri geliştirmektedir.

 

Açık inovasyon yaklaşımını benimseyen kurumlar, inovatif ve çözüm odaklı İTÜ Çekirdek girişimcileriyle düzenli olarak bir araya gelmektedir.

İTÜ Çekirdek’in kurumsal firmalar ve girişimcilerin iş birliği yapabilmesi için sunduğu çözümler şunlardır:

 

 

Mentorluk Sistemi

 

İTÜ Çekirdek’e dokunarak açık inovasyondan faydalanmak isteyen kurumsal firmalar için ilk adımda, kurumdaki uzmanlar tarafından girişimcilere mentorluk verilir. Mentorluk sürecinde kurumsal firmaların bilgi birikimi ve deneyimleri girişimcilerle paylaşılırken, kurumsal firmaların girişimcilik ekosistemine yakınlaşması sağlanır.

 

 

İlk Müşteri Buluşmaları

 

Kurumsal firma ve girişimci iş birliklerini geliştirmek için İTÜ Çekirdek tarafından kurumsal firmaların ilgisi ve sektörel odağında girişimci ve firma buluşmaları organize edilir. Bu buluşmalar, kurumsal firmalara yenilikçi fikir ve iş modellerinden haberdar olma ve yükselen girişimler ile tanışma fırsatı sağlarken; girişimcilere de ilk müşterisiyle tanışma fırsatı yaratır.

 

 

Sektör Odaklı İş Birlikleri

 

Kendi sektöründe inovasyon arayan, girişimcilerle çok daha entegre ve sürdürülebilir bir model ile ilerlemek isteyen kurumsal firmalar İTÜ Çekirdek ile yaptığı sektörel odaklı iş birliği ile girişimcilik ekosistemine çok daha yakın olabilme imkanına sahip olur. Bu kapsamda sektörel odağını belirleyen kurumsal firmalar İTÜ Çekirdek ile uzun soluklu bir girişimci grup tarama ve seçme sürecine adım atar. 100’lerce girişim sistematik buluşmalar ve elemelerle kurumsal firma ile tanıştırılır. Firmanın ihtiyacına doğrudan veya dolaylı olarak çözüm sunan girişimleri kurumsal firmalar hem Big Bang’de hibe veya yatırım ile destekler; hem de İTÜ Çekirdek kuluçkaya alınan bu girişimlerle uzun soluklu bir iş birliği sürecine başlar.